Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Wydanie nieruchomości w posiadanie a sprawa o unieważnienie testamentu

W 2013 r. odziedziczyłam wraz z moim rodzeństwem połowę domu po moim ojcu (on z kolei odziedziczył po swoich rodzicach), druga połowa domu należała do siostry mojego ojca. Siostra ojca zmarła w 2013 r., połowę domu odziedziczył jej syn (bez rodziny). W ciągu pięciu miesięcy umarł jej syn, nie pozostawiając po sobie rodziny. Po jego śmierci okazuje się, że opiekunka, która miesiąc opiekowała się ciocią, ma zapis notarialny mojego kuzyna co do jego majątku. Na dzień dzisiejszy toczy się postępowanie sądowe o unieważnienie testamentu. Chodzi mi o dom, który opiekunka zamknęła, nie chce mnie i mojego rodzeństwa wpuścić, aby zabezpieczyć dom przed zniszczeniem. Sama również nie podejmuje działań w celu zabezpieczenia. Ja wykonuję wszystkie prace wokół domu, czyli koszę trawę, zrobiłam podmurówkę, aby woda nie dostawała się do fundamentów, naprawiłam ogrodzenia. Dwa razy pisałam pisma w sprawie wydania kluczy do nieruchomości, nawet tam się zameldowałam. Niestety wszystko pozostaje bez echa, dalej nie chce nas wpuścić, pomimo, że nie chcemy tam mieszkać, tylko zabezpieczyć dom przed dewastacją. Pragnę nadmienić, że ta Pani nie jest jeszcze właścicielką domu, tylko posiada testament, w którym jest zapisany majątek, ale co należy do tego majątku, nie wiadomo. Kuzyn nie przeprowadził postępowania spadkowego po cioci i w księdze wieczystej widnieje ciocia i ja z moim rodzeństwem. Co mogę zrobić w tej sytuacji, czy dalej czekać aż rozstrzygnie się sprawa, a to może jeszcze potrwać parę lat, czy mogę podjąć jakiej inne kroki w celu zabezpieczenia nieruchomości?

Jako współwłaściciel nieruchomości może Pani wnieść sprawę do sądu o wydanie Pani nieruchomości w posiadanie, a w przypadku, gdy sprawa spadkowa się zakończy i osoba ta nabędzie spadek, a z nim udział w przedmiotowej nieruchomości, może Pani wnieść sprawę do sądu o określenie sposobu korzystania ze wspólnej nieruchomości lub o zniesienie współwłasności nieruchomości. Tych ostatnich spraw nie warto wnosić na tym etapie sprawy, ponieważ w związku z brakiem uregulowania spadku po „cioci” i „kuzynie” sprawa zniesienia współwłasności, jak i sprawa o określenie korzystania ze wspólnej nieruchomości, nie zostanie rozstrzygnięta przed uregulowaniem spadku.

Proszę też zwrócić uwagę, że każda osoba ma prawo w drodze testamentu dowolnie rozporządzić swoim majątkiem, także na rzecz osoby niespokrewnionej, pomijając naturalnych krewnych, a jeżeli jeszcze testament zostałby sporządzony w formie aktu notarialnego, jego unieważnienie w praktyce jest prawie niemożliwe.

2016-04-21

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażkamienice na sprzedażmieszkania na sprzedażdomy na wynajem powiat Chodzieskimieszkania na sprzedaż powiat Kolbuszowskidomy na sprzedaż gmina Żyrzynmieszkania na sprzedaż gmina Niedźwiadamieszkania na sprzedaż w Tonowiemieszkania na wynajem w Janowiedomy na sprzedaż w Mostkach

Deweloperzy

);