Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Najem nieruchomości

Właściciel wypowiedział lokatorowi najem z trzyletnim okresem wypowiedzenia z powodu chęci zamieszkania w tym lokalu. Jakie dokumenty musi skompletować właściciel dla Sądu, by ten mógł orzec eksmisję przydzielając lokal socjalny?

Na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego ustawodawca, umożliwił właścicielom zakończenie stosunku najmu w przypadku chęci zamieszkania w lokalu, poprzez wypowiedzenie i to bez dostarczania lokalu zamiennego. Wypowiedzenia należy dokonać poprzez doręczenie pisemnego oświadczenia woli o wypowiedzeniu najmu. Wypowiedzenie należy doręczyć wszystkim najemcom lokalu (np. obojgu współmałżonkom). Dla celów dowodowych istotne jest posiadanie dowodu doręczenia. W przypadku odmowy przyjęcia pisma najlepiej doręczyć wypowiedzenie poprzez pocztę. Po upływie terminu wypowiedzenia - 3 lata, na koniec miesiąca kalendarzowego najem lokalu ustaje z mocy prawa. Lokator pozostaje bez tytułu prawnego, co jest koniecznym i wystarczającym warunkiem eksmisji (art. 222 § 1 oraz 675 § 1 Kodeksu Cywilnego). W przypadku nieopuszczenia lokalu po zakończeniu biegu terminu wypowiedzenia należy wnieść bezzwłocznie sprawę do sądu powszechnego o eksmisję. Do pozwu o eksmisję należy dołączyć odpis z księgi wieczystej, jako dowód własności, pismo wypowiadające umowę najmu, jako dowód wypowiedzenia (zgodnie z prawem najmu) i potwierdzenie odbioru pisma przez lokatora lub pocztowego nadania pisma. Wydając wyrok o eksmisji Sąd bierze pod uwagę wszelkie okoliczności sprawy, także sytuację rodzinną i materialną eksmitowanego. Na podstawie prawomocnego wyroku sądu orzekającego eksmisję, osoba zajmująca bezprawnie lokal powinna go opuścić. Jeśli tego nie uczyni, należy zwrócić się do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności i z takim wyrokiem udać się do komornika. Komornik najpierw wyznacza osobie eksmitowanej termin, w którym powinna opuścić lokal a następnie wzywa ją, aby zrobiła to dobrowolnie. Jeśli to nie poskutkuje, komornik może zastosować środki przymusu.


2006-08-01

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianękamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat M. Słupskmieszkania na sprzedaż powiat Toruńskilokale użytkowe na wynajem gmina Augustówmieszkania na sprzedaż gmina Krzymówdomy na wynajem w Chwalibogowiemieszkania na wynajem w Kucharachmieszkania na wynajem w Nowych Raciborach

Deweloperzy

);