Właściciel przedwojennej kamienicy chce dokonać przebudowy części segmentu i w związku z tym chce się pozbyć lokatorów. Jakie prawa przysługują lokatorowi mieszkania w tej kamienicy (mieszkanie kwaterunkowe)?
Jeżeli kamienica wymaga takiego remontu, lokator jest obowiązany opróżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Po upływie tego terminu właściciel jest obowiązany udostępnić lokatorowi naprawiony lokal. Czynsz za lokal zamienny, bez względu na jego wyposażenie techniczne, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy. Jeżeli natomiast właściciel chce na trwałe opróżnić lokal, to musi najpierw wypowiedzieć umowę najmu. Wypowiedzieć umowę najmu właściciel można tylko w przypadkach określonych w art.11 ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku kiedy lokatorzy wywiązują się z umowy najmu (płacą czynsz, mieszkają, nie naruszają porządku), właściciel ma praktycznie tylko dwie możliwości wypowiedzenia najmu:
- na pół roku naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, jeżeli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeżeli właściciel dostarczy mu lokal zamienny.
- na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego.
2006-08-01
powrót do listy pytań do prawnika