W moim budynku właściciele mieszkań posiadający wyodrębnione prawo do lokalu i mający ponad 51 proc. udziału w nieruchomości chcą odłączyć się od spółdzielni i tym samym zmienić sposób zarządzania nieruchomością. W takim wypadku przestanie obowiązywać prawo spółdzielcze na rzecz ustawy o własności lokali. Proszę o informację, czy 49 proc. członków spółdzielni, którzy nie uwłaszczyli swoich mieszkań i nie chcą tworzyć wspólnoty, zostaje pozbawiene automatycznie praw spółdzielczych, np. do korzystania z działalności sportowo-rekreacyjnej? Czy mój czynsz będzie odprowadzany na konto wspólnoty czy na konto spółdzielni? I czy spółdzielnia ma obowiązek w reprezentowaniu nas zarówno na zebraniach wspólnoty, jak i partycypowania w kosztach remontów uchwalonych przez zarząd wspólnoty?
W przypadku, gdy ponad połowa właścicieli nieruchomości (licząc według udziałów) uchwali stosowną uchwałę, w zakresie ich praw i obowiązków, jak również zarządu nieruchomością będzie stosowana ustawa o własności lokali.
Stanowi ona, że dla mieszkańców, którzy nie zostali uwłaszczeni, będą obowiązywały dalej prawa i obowiązki wynikające z praw spółdzielczych, w tym prawa do korzystania z działalności sportowo-rekreacyjnej.
Nie istnieją na chwilę obecną przepisy, które regulują wzajemne rozliczenia między nowo powstałą wspólnotą a spółdzielnią. Nad projektem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pracuje Sejm. Przewiduje on, że w razie, gdyby właściciele powołali do życia wspólnotę mieszkaniową, to spółdzielnia rozliczy się z nią na tych samych zasadach, jak to się dzieje obecnie, gdy dochodzi do podziału spółdzielni.
2011-06-09