Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Kupno nieruchomości

W lipcu 2003 roku zawarłam przedwstępną umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Właściciel nieruchomości zmarł w lutym 2004. Co robić?

Jeżeli strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży, w której określiły zadatek i termin zawarcia umowy przyrzeczonej, powinny w wyznaczonym terminie zawrzeć umowę sprzedaży. Jeżeli do zawarcia umowy sprzedaży nie doszło, a umowa przedwstępna jest prawidłowo sporządzona, to dalsze postępowanie zależne jest od dwóch czynników:
  • po której ze stron leżą przyczyny niedojścia do skutku umowy,
  • czy umowa przedwstępna miała formę aktu notarialnego, czy tylko zwykłą formę pisemną.
Jeżeli do zawarcia umowy nie doszło z przyczyn leżących po stronie sprzedającego, kupujący – o ile umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ma formę aktu notarialnego – może dochodzić wypłaty dwukrotnej kwoty zadatku lub zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli umowę sporządzono tylko w zwykłej formie pisemnej, kupujący może wówczas dochodzić tylko dwukrotnej kwoty zadatku, nie może natomiast żądać zawarcia umowy sprzedaży. Przyczyny niedojścia do skutku umowy określi sąd w toku postępowania na podstawie zebranego materiału dowodowego.

Jeżeli strona przeciwna uznała roszczenie zawarte w pozwie w całości, to dotyczy to wszystkich roszczeń drugiej strony. Jeżeli zaś uznała tylko roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży, to dotyczy to tylko zawarcia umowy.

Dalsza poprawna, a także bardziej szczegółowa interpretacja stanu prawnego nie jest możliwa bez wglądu w akta sprawy, przeanalizowania umowy i innych dokumentów oraz poznania całego stanu faktycznego. Ze względu na skalę dochodzonych roszczeń, znaczny stopień skomplikowania sprawy i różne możliwości realizacji wszystkich Pani roszczeń pomoc radcy prawnego lub adwokata jest niezbędna dla poprawnego poprowadzenia tej sprawy. Koszty związane z obsługą prawną będą mizerną kwotą w porównaniu do strat, jakie poniesie Pani w wypadku nieudolnego przeprowadzenia postępowania sądowego.

Trzeba podkreślić, że w miejsce właściciela – jako zobowiązani do zawarcia z Panią umowy sprzedaży – wejdą jego spadkobiercy. Zobowiązanie takie (jak i kwestia zwrotu zadatku) stanowią bowiem długi spadkowe.



2007-10-04

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniakamienice na zamianęmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Kolbudydomy na wynajem powiat Zawierciańskidomy na sprzedaż gmina Wiązownalokale użytkowe na wynajem gmina Wiązówdomy na sprzedaż w Belsku Dużymmieszkania na wynajem w Kurze Miastomieszkania na sprzedaż w Działdowie

Deweloperzy