Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Współwłasność

W jaki sposób sąd liczy wysokość spłaty przy zniesieniu współwłasności ułamkowej (po 50%) nieruchomości obciążonej hipoteką? Czy propozycja spłaty w wysokości połowy różnicy pomiędzy wartością rynkową nieruchomości a saldem kredytu, którego zabezpieczeniem jest hipoteka, jest dobrą propozycją i mogłaby zostać usankcjonowana przez sąd? Kredyt został wzięty na zakup tego mieszkania, solidarnie przez obu współwłaścicieli. Po zniesieniu współwłasności osoba zostająca z mieszkaniem przejęłaby zobowiązania kredytowe.

Jeżeli sprawa trafia na wokandę sądową, to jak można się domyślać, między współwłaścicielami trwa spór albo co do sposobu zniesienia współwłasności, albo co do wysokości spłat. W takim przypadku sposób zniesienia współwłasności określi sąd (czyli niekoniecznie poprzez przyznanie danemu współwłaścicielowi lokalu). Zatem trudno określić, jaki będzie wynik postępowania i czy w razie niedojścia do porozumienia sąd nie zasądzi sprzedaży nieruchomości. W przypadku natomiast tylko sporu co do wysokości spłat sąd wyznaczy biegłego, który dokona wyceny nieruchomości w celu określenia ich wysokości. Przy dokonywaniu wyceny rzeczoznawca powinien uwzględnić obciążenie hipoteczne jako wpływające na zmniejszenie wartości nieruchomości.

Jeżeli jednak między współwłaścicielami nie ma sporu, to strony w drodze umownej (forma aktu notarialnego) mogą dokonać proponowanego zniesienia.

Sprawa długu (kredytu) jest sprawą odrębną i wówczas można ją uregulować poprzez przejęcie długu, które może mieć postać umowy albo między dłużnikiem a przejmującym za zgodą banku, albo między bankiem a przejmującym za zgodą dłużnika.

Zaznaczyć należy jeszcze, że zniesienie współwłasności jest zbliżone do działu spadku, ale jest czymś zupełnie odrębnym od podziału majątku dorobkowego po ustaniu małżeństwa i pojęć tych, czytając powyższą odpowiedź, nie należy mylić.


2006-08-17

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemmieszkania do kupieniamieszkania na zamianędomy na wynajem powiat Świebodzińskimieszkania na wynajem powiat M. Elblągdomy na wynajem gmina Pobiedziskamieszkania na wynajem gmina Liwmieszkania na sprzedaż w Kopaninachmieszkania na wynajem w Kępa Małamieszkania na sprzedaż w Łanach Wielkich

Deweloperzy

);