Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania spółdzielcze

W 2004 r. zakupiłem zakupiłem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w jednej z warszawskich spółdzielni mieszkaniowej. Po zakupie, zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami, złożyłem wniosek o przyjęcie w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej, wniosek uchwałą zarządu został rozpatrzony pozytywnie, zgodnie ze statutem dokonałem wykupu udziału oraz opłaty wpisowej. Miesiąc temu otrzymałem pismo od obecnego zarządu informujące mnie o braku mojej deklaracji przyjęcia w poczet członków spółdzielni oraz braku informacji o dokonanych wpłatach w dokumentacji mojego lokalu wraz z żądaniem ponownego uiszczenia opłaty wpisowej oraz wykupu udziału. Na chwilę obecną z uwagi na upływ czasu udało mi się uzyskać jedynie potwierdzenie dokonania opłaty wpisowej (z żądania ponownej opłaty wpisowej zarząd już się wycofał), ale niestety najprawdopodobniej nie będę w stanie udowodnić dokonania wykupu udziału. Jaki sposób postępowania przyjąć w dalszej walce ze spółdzielnią? Jakie skutki prawne może wywołać ewentualne wykreślenie z listy członków spółdzielni w przypadku przegranej?

Zgodnie z przepisami, spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeżeli odpowiada on wymaganiom statutu, co wynika z art. 17¹ ust. 6 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r., nr 119, poz. 1116, z późn. zm.). Jeżeli więc złożył Pan wniosek o przyjęcie w poczet członków spółdzielni, został on rozpatrzony pozytywnie, wykupił Pan swój udział i dokonał opłaty wpisowej, spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia Pana w poczet członków spółdzielni.

W pytaniu nie jest wyjaśnione, dlaczego nie jest Pan w stanie udowodnić dokonania zakupu udziału. Z Pana pytania nie wynika także, dlaczego spółdzielnia nie posiada dokumentacji przyjęcia Pana w poczet członków spółdzielni i jak ten brak jest tłumaczony przez spółdzielnię.

Jeśli dopełnił Pan wszelkich formalności związanych z przyjęciem w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej, może Pan wysłać pismo do spółdzielni powołując się na wskazany wyżej przepis art. 17 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jeśli spółdzielnia będzie nadal kwestionować dopełnienie przez Pana formalności związanych z członkostwem, pozostaje Panu wystąpienie na drogę sądową .

W razie Pana przegranej i wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię, zgodnie z postanowieniami statutu.

Z wartości rynkowej lokalu potrąca się niewniesioną przez osobę, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, część wkładu budowlanego, a w wypadku gdy nie został spłacony kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu - potrąca się kwotę niespłaconego kredytu wraz z odsetkami.

Warto podkreślić, że warunkiem wypłaty wartości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest opróżnienie lokalu. Art. 7 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje, że w ciągu 3 miesięcy po wygaśnięciu tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego osoby, którym przysługiwało spółdzielcze prawo do lokalu oraz zamieszkujące w tym lokalu osoby, które prawa swoje od nich wywodzą, są obowiązane do opróżnienia lokalu. Na spółdzielni nie ciąży obowiązek dostarczenia innego lokalu.

2011-08-31

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniahale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Chełmińskidomy na sprzedaż powiat M. Sopotmieszkania na sprzedaż gmina Długołękamieszkania na sprzedaż gmina Dorohuskmieszkania na wynajem w Tomaszówcemieszkania na wynajem w Sadziskodomy na wynajem w Narutowo

Deweloperzy

);