Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Deweloperzy

Uprzejmie proszę o opinię na temat administracji budynku. Deweloper sprzedał mieszkania i lokale użytkowe w budynku, który nie jest ukończony, i nie zostało wydane pozwolenie na użytkowanie. Z pisma Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wynika, że budynek jest w „fazie budowy”. Deweloper w aktach notarialnych narzucił administrację budynku przez inną zaprzyjaźnioną firmę. Administracja ściąga od właścicieli lokali ogromne zaliczki na eksploatację budynku, wynagrodzenie jednoosobowego zarządu, ubezpieczenia budynku w budowie, fundusz remontowy itd. Z tego wynika, że deweloper buduje, a ja ogrzewam jego miejsce pracy, płacę za zużytą przez niego wodę i prąd. Z pisma, które otrzymałem od administracji, wynika, że zgodnie z ustawą o własności lokali Dz.U. z 2000 r., nr 80, poz. 903 brak pozwolenia na użytkowanie nie zwalnia właścicieli lokali z obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości. Pieniądze wpłacone do administracji są po potrąceniu części przez administratora przesyłane do dewelopera, który pokrywa koszt mediów. Tym samym ja finansuję koszty budowy. W tejże Ustawie art. 12.1 mówi: „Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem”, a w art. 9.1 czytamy: „Odrębna własność lokalu może powstać także w wykonaniu umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie domu oraz do ustanowienia – po zakończeniu budowy – odrębnej własności lokali i przeniesienia tego prawa na drugą stronę”. Zgodnie z prawem budowlanym budynek nie może być eksploatowany bez pozwolenia na użytkowanie. Uprzejmie proszę o pomoc w interpretacji ustawy o własności lokali i odpowiedź na pytanie, czy powinienem płacić za utrzymanie lokalu, który z mocy prawa budowlanego nie może być użytkowany i nie jest użytkowany?

Odpowiadając wprost na Pana pytanie, należy stwierdzić, że tak, powinien Pan płacić za utrzymanie lokalu. Dlaczego? Do momentu sprzedaży właścicielem nieruchomości był deweloper i jako na właścicielu spoczywał na nim obowiązek utrzymania nieruchomości (ponoszenia wszelkich kosztów, jakie nieruchomość przynosi). Pana obowiązki były tylko takie, jakie wynikały z umowy przedwstępnej, którą Pan z nim zawarł. Z chwilą zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego stał się Pan właścicielem lokalu i współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, a wraz z własnością przeszły na Pana koszty jej utrzymania. Oczywiście pozostaje kwestia rozliczenia zarządcy z zaliczek. To wspólnota mieszkaniowa jest jego zleceniodawcą i na jej zlecenie działa. Ponadto proszę pamiętać, że zarządcę można zmienić. Jeżeli został ustanowiony w akcie notarialnym, właściciele lokali mogą to zrobić w drodze uchwały zaprotokołowanej przez notariusza.

2007-10-20

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemdomy na wynajemkamienice na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Międzychodzkilokale użytkowe na wynajem powiat Ostrowieckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Bierzwnikmieszkania na sprzedaż gmina Brudzeń Dużydomy na sprzedaż w Gosprzydowejmieszkania na wynajem w Trąbkachmieszkania na wynajem w Roszki-Ziemakach

Deweloperzy

);