Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Trwa postępowanie w dziale spadkowym o podział fizyczny gospodarstwa rolnego. Sąd zaproponował wskazanie dwóch współwłaścicieli, którzy spłacą pozostałych spadkobierców. Jednym z nich mam być ja. Czy będę płacić podatek od spadku – gospodarstwo jest po naszych rodzicach. Czy w ramach spłaty mogę odpisać u notariusza spadkobiercom działki odpowiednią wartość wyznaczonej przez sąd. Czy spadkobiercy (czworo z nich jest wnukami spadkodawców, pozostali dziećmi) po odpisaniu należnych działek, będą płacić podatek?

Spadkobiercy już po wydaniu przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej i rozliczenia się z podatku. Jeżeli działki, które mają być „odpisane”, są przedmiotem spadku, to już teraz na etapie postępowania sądowego o dział spadku, warto dokonać ich zgodnego działu bez spłat, dokonując podziału nieruchomości według zgodnej woli spadkobierców. Jeżeli natomiast działki, które mają być „odpisane”, są majątkiem Pani a nie spadkowym, a Pani porozumiała się tylko z innymi spadkobiercami, że w zamian za spłatę, którą ustali sąd, przeniesienie Pani na nich własność tych działek, to wówczas po uprawomocnieniu się wyroku sądu, będzie można uregulować te sprawy w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Kwestię tę ostatecznie należy ustalić z notariuszem odpowiedzialnym za przygotowanie umowy. Według mnie, w przedmiotowej sprawie powinno dojść do zawarcia umowy sprzedaży z zapisem, że cena sprzedaży została zapłacona przez potrącenie wierzytelności, jaką kupujący miał względem sprzedającego z tytułu spłaty zasądzonej wyrokiem sądu o dział spadku.  Umowa darowizny z tej sprawie nie ureguluje bowiem kwestii rozliczenia spłaty zasądzonej przez sąd. Umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. ceny sprzedaży. Ponadto, notariusz naliczy należne wynagrodzenie liczone od ceny sprzedaży oraz pobierze odpowiednie opłaty sądowe za wpisy w księgach wieczystych.

2013-03-25

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupieniakamienice na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Opatowskimieszkania na wynajem powiat Chełmskimieszkania na wynajem gmina Lubońmieszkania na wynajem gmina Dubienkadomy na sprzedaż w Leśniewiedomy na sprzedaż w Konstantowodomy na wynajem w Kulsze

Deweloperzy

);