Termin zaskarżenia uchwały zarządu wspólnoty
Zarząd wspólnoty przeprowadza głosowanie w trybie indywidualnego zbierania głosów. 17 listopada odbyło się głosowanie, na którym nie podjęto uchwały, ale poinformowano o tym, że jej treść zostanie ułożona przez zarząd i rozesłana do członków. 24 listopada otrzymałem pocztą elektroniczną treść uchwały, na której jest data 17 listopada. Wziąłem udział w głosowaniu (głosowałem przeciw), wrzucając podpisaną uchwałę do skrzynki służącej do kontaktu z zarządem (np. w celu oddania głosu). Do dzisiaj nie wiem, czy głosowanie zostało zakończone i jaki jest ewentualnie jego wynik. Od kiedy zacznie biec (a może już biegnie) 6-tygodniowy termin na zaskarżenie uchwały? Dodam, że uchwała dotyczy zatrudnienia ochrony na osiedlu, na którym jest kilka wspólnot mieszkaniowych (dla każdego budynku osobna wspólnota).
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Dariusz
We wspólnocie mieszkaniowej decyduje większość właścicieli, liczona według większości udziałów. Jeżeli pojedynczy właściciele nie zgadzają się z decyzją większości, mają prawo zaskarżyć uchwałę do sądu. Zgodnie z art.25 ustawy o własności lokali, każdy właściciel lokalu może zaskarżyć podjętą uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania lub w inny sposób narusza jego interesy. Jednak powództwo to może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej tylko w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Zatem zarząd ma obowiązek powiadomić każdego właściciela lokalu o uchwale podjętej przy udziale indywidualnego zbierania głosów, a termin do zaskarżenia zaczyna biec dopiero od momentu powiadomienia właściciela o podjęciu uchwały. Natomiast zarząd nie ma obowiązku powiadamiania właściciela o uchwałach, które nie zostały podjęte. Ponadto właścicielowi lokali przysługuje prawo wglądu we wszystkie dokumenty wspólnoty. Udając się do zarządu, właściciel może więc dowiedzieć się co się stało tą uchwałą, zobaczyć protokół z podjęcia uchwały i inne dokumenty jej dotyczące.
Paweł Puch, prawnik
2016-12-22