Siostra aktem notarialnym przepisała nieruchomość na swojego niepełnoletniego wnuka (15 lat), a mojego męża ustanowiła pełnomocnikiem do ukończenia pełnoletności dziecka. W domu mieszka córka siostry (matka wnuka), ale jest osobą bezrobotną. Posiada ona ¼ udziału w nieruchomości. Jest zadłużona i już komornik upomina się o duża kwotę. Czy wszystkie opłaty należne na utrzymanie nieruchomości będzie ponosił mój mąż?
Kwestia ponoszenia opłat zależy od zobowiązania jakie przyjął Pani mąż, zostając pełnomocnikiem. W razie braku stosownych zapisów, np.: otrzymania określonej sumy pieniężnej, z której powinny być pokrywane powstające opłaty, Pani mąż nie będzie obciążony zapłatą. Jest on pełnomocnikiem, czyli działa w imieniu i na rachunek wnuka Pani siostry. Wszelkie opłaty będzie ponosił właśnie wnuk, jednakże faktyczne czynności związane z dokonywaniem opłat będzie dokonywał Pani mąż jako pełnomocnik niepełnoletniego. Jeśli te zasady nie są uregulowane umową, należy dla jasności dokonać tego z Pani siostrą. Może to zostać zawarte w odrębnej umowie. Należy równocześnie ustalić, czy Pani mąż będzie działał jako pełnomocnik bezpłatnie, czy też będzie mu się należało za tę pracę jakieś wynagrodzenie.
W przypadku córki Pani siostry, sprawa jej zadłużenia prawdopodobnie jest już na etapie egzekucji komorniczej. Jeśli w zakreślonym przez komornika terminie, nie dokona spłaty zadłużenia powiększonej o koszty postępowania egzekucyjnego, komornik przeprowadzi egzekucję z jej majątku, nie posiada bowiem dochodów. Z zadanego pytania nie wynika czy córka Pani siostry posiada inny majątek niż ¼ udziału w przedmiotowej nieruchomości. W przypadku, gdyby egzekucja dotyczyła tej nieruchomości, przedmiotem egzekucji byłby tylko udział należący do córki Pani siostry i tylko ta część byłaby przedmiotem licytacji.
2012-03-21