Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Najem nieruchomości

Rok temu wykupiłam mieszkanie komunalne z 90 proc. Bonifikatą. Gmina nałożyła na nie hipotekę kaucyjną na okres 5 lat na ewentualne przyszłe roszczenia. Ustawa o gospodarce nieuchomościami dopuszcza zbycie mieszkania pod warunkiem przeznaczenia tych środków na inne mieszkanie, działkę itd.Tak też chciałam zrobić: sprzedać i kupić nowe większe. Niestety, hipoteka bardzo skutecznie uniemożliwia mi jego sprzedaż. Niedługo odbieram nowe mieszkanie od dewelopera i będę musiała podpisać akt notarialny, co wykluczy sprzedaż starego mieszkania, bo najpierw muszę sprzedać a potem kupić, by spełnić warunki ustawy i nie zwracać bonifikaty. W związku z powyższym: czy wynajęcie mieszkania będzie niezgodne z celami uzasadniającymi udzielenie bonifikaty?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami wymienia w art. 68 ust. 1 cele uzasadniające udzielenie bonifikaty w związku ze sprzedażą nieruchomości należących do gminy lub Skarbu Państwa. Zgodnie z ww. ustawą, jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w wypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, zaś sam zwrot następuje na żądanie właściwego organu.

Prawdą jest, iż hipoteka ustanowiona na rzecz gminy, a zabezpieczająca zwrot bonifikaty, o której mowa w Pani pytaniu, utrudnia sprzedaż mieszkań zakupionych od gminy, albowiem jej wykreślenie będzie możliwe dopiero wówczas, gdy właściciel lokalu udowodni, iż całą uzyskaną ze sprzedaży kwotę wydał na zakup nowego mieszkania. Odnosząc się jednak do Pani pytania dotyczącego możliwości wynajmu takiego lokalu, należy stwierdzić, iż nabywając mieszkanie, nabyła Pani równocześnie prawo własności, które jest najszerszym kompetencyjnie prawem rzeczowym i daje właścicielowi trzy podstawowe prawa: prawo do posiadania rzeczy, prawo do używania rzeczy i czerpania z niej pożytków (np. z tytułu najmu) oraz prawo do dyspozycji faktycznych, czyli prawo do przetworzenia rzeczy lub jej zużycia. Skoro więc jest Pani właścicielką przedmiotowej nieruchomości, to może nią Pani swobodnie rozporządzać. Co więcej, wynajem również będzie służył celom mieszkaniowym, a nadto kwota uzyskana z wynajmu może zostać przeznaczona na spłatę rat kredytu zaciągniętego pod nową nieruchomość, wobec czego zawarty w ustawie “cel mieszkaniowy” będzie nadal zachowany. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że ewentualna zmiana przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na np. usługowy będzie już stanowiła podstawę do żądania zwrotu bonifikaty.

Podsumowując, nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby mogła Pani wynająć swoje mieszkanie i czerpać z tego tytułu pożytki.

2010-11-19

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Bielskimieszkania na wynajem powiat Złotowskidomy na wynajem gmina Kamieniecdomy na sprzedaż gmina Niskodomy na sprzedaż w Szarlejcemieszkania na sprzedaż w Żochowiedomy na wynajem w Brzezinach

Deweloperzy

);