Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Rozwód i podział majątku

Przed ślubem miałam nowe mieszkanie spółdzielcze ze środków własnych, które dostałam od rodziców. Po 10 latach zamieniliśmy mieszkania na większe. Zamiana wyniosła 8 tys. zł plus koszty niezbędnego remontu. To mieszkanie wykupiliśmy na własność za 600 zł z wpisem notarialnym. Jak ma wyglądać podział majątku po rozwodzie?

Majątkiem wspólnym małżonków co do zasady są m.in: nieruchomości nabyte przez nich w trakcie trwania ich małżeństwa. Przedmiotowy lokal nabyli Państwo na własność w trakcie trwania małżeństwa i, jak wynika z treści pytania, nabyliście jego własność razem, a zatem do majątku wspólnego. W związku z tym, każdemu z małżonków w przypadku rozwodu przysługują prawa do tego lokalu. Wcześniejsze umowy mogą ewentualnie świadczyć o nakładach z majątku osobistego na majątek wspólny, które mogą podlegać rozliczeniu w związku z podziałem majątku, ale aby cokolwiek w tej materii powiedzieć konieczne jest przeanalizowanie treści tych umów.

Byli małżonkowie, jeżeli są zgodni, mogą po rozwodzie podzielić się majątkiem w dowolny sposób.  Jeżeli dojdą do porozumienia, co do podziału majątku, np. zdecydują się, aby lokal stanowił własność tylko jednego z nich, mogą u notariusza (w drodze umowy o podział majątku) przenieść własność lokalu na jednego z nich. Mogą też określić wysokość spłaty na rzecz drugiego z małżonków w dowolny sposób oraz w dowolnej wysokości zgodnie z porozumieniem. Jeżeli nie dojdą do porozumienia, pozostanie wnieść sprawę do sądu o podział majątku. Jednak małżonek, który będzie żądał przyznania mu lokalu na wyłączną własność, musi się liczyć z tym, że będzie musiał spłacić udział drugiego z małżonków. Wysokość tej spłaty określi sąd na podstawie opinii biegłego. To czy będzie istniała możliwość pomniejszenia tej spłaty, będzie zależało od tego, czy będzie można uznać wcześniejsze umowy jako nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny, a jak pisałem to wymaga analizy treści zawartych umów.

2013-03-25

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażdomy na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Kazimierskidomy na sprzedaż powiat M. Biała Podlaskamieszkania na sprzedaż gmina Dębnica Kaszubskadomy na sprzedaż gmina Jarczówmieszkania na wynajem w Walew-Parceledomy na sprzedaż w Drozdowiemieszkania na wynajem w Lisowie

Deweloperzy

);