Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Przebywam za granicą od 4 lat. Mój tata odszedł w lutym, był najemcą lokalu z administracji. Jestem w tym mieszkaniu zameldowana, ale tata podczas mojej nieobecności zgłaszał, że nie przebywam w mieszkaniu, żeby zmniejszyć opłaty. Przyjeżdżałam co 3-6 miesięcy, aby go odwiedzić, wspierałam go również w miarę możliwości finansowo. Załatwiłam opiekunkę, której pod koniec tata potrzebował. Złożyłam wniosek o mieszkanie, ale prawdopodobnie uzyskam negatywną odpowiedź. Bardzo zależy mi na tym mieszkaniu, gdyż chciałabym je wykupić. Pani w urzędzie powiedziała, że mogłabym wykupić to mieszkanie za 35 proc. wartości. Czy jest taka możliwość? Jaka jest szansa na takie rozwiązanie sprawy? Nie chcę inwestować dużo pieniędzy w walkę o mieszkanie, gdyby już teraz było wiadomo, że nie mam szansy wygrać.

Prawo najmu nie jest prawem dziedziczonym na normalnych zasadach. Jednak określonym osobom po śmierci najemcy przysługuje prawo wstąpienia w stosunek najmu w miejsce najemcy, a prawo to nie zależy od zgody właściciela lokalu. Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego, w razie śmierci najemcy w stosunek najmu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą do chwili jego śmierci. Innym osobom nie przysługuje prawo do wstąpienia w stosunek najmu po śmieci najemcy, nawet jeżeli w lokalu tym zamieszkiwały. Zatem sprawę należy zacząć od uregulowania prawa najmu do lokalu. Wprawdzie należy Pani do kręgu osób, jakim przysługuje prawo do wstąpienia w stosunek najmu po śmierci ojca, aby to jednak nastąpiło powinna Pani spełniać jeszcze jeden warunek, a mianowicie: stale zamieszkiwać z najemcą w tym lokalu w chwili jego śmierci. Jak wynika z pytania z wykazaniem, że ten warunek został spełniony będzie miała Pani problem. Jeżeli gmina będzie kwestionować Pani prawo do lokalu, a Pani potrafi wykazać, że zamieszkiwała w tym lokalu w chwili śmierci ojca, a tylko od czasu do czasu wyjeżdżała Pani za granicę nie zmieniając swojego miejsca zamieszkania w Polsce, to wówczas w przypadku sporu z gminą należy swoich praw dochodzić w drodze sądowej. Dopiero jeżeli Pani prawo jako najemcy lokalu zostanie uregulowane, może Pani już jako najemca wystąpić do gminy w sprawie wykupu lokalu.

2014-05-19

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażkamienice na zamianękamienice na sprzedażmieszkania na wynajem powiat M. Sopotdomy na wynajem powiat M. Wrocławlokale użytkowe na sprzedaż gmina Gidlelokale użytkowe na sprzedaż gmina Rudnikimieszkania na sprzedaż w Mielniedomy na sprzedaż w Roztocemieszkania na sprzedaż w Stefanowie

Deweloperzy

);