Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Prawo budowlane

Pozwolenie na wzniesienie altany działkowej

Chciałbym wybudować altanę działkową w rozumieniu przepisów dotyczących altany na terenie rodzinnych ogródków działkowych, na działce, która jest moją własnością i wchodzi w skład kompleksu ogródków działkowych (ponad 100 ogródków o powierzchni 3-3,5 ara). Część ogródków jest własnościowa (wykupiona od ARSP), a część nadal dzierżawiona od Agencji Rolnej Skarbu Państwa (działki dla pracowników po byłym PGR). W księdze wieczystej jest zapis „niezabudowana działka rolna”. Co mam zrobić? Czy budować bez zgłoszenia, jak to ma miejsce w ROD-ach (wielu tak zrobiło), czy zrobić formalne zgłoszenie zamiaru budowy altany do starosty. Jakie mam szanse, że starosta nie wniesie sprzeciwu? Na te tereny w miejscowym, jednak nieaktualnym już planie zagospodarowania przestrzennego, był zapis „tereny rolne”.

Jeżeli działka stanowi Pana własność, to nie jest częścią rodzinnych ogrodów działkowych. Ustawa bowiem wyraźnie mówi, że nieruchomości, na których prowadzi się ogrody, muszą być własnością Skarbu Państwa, samorządu lub stowarzyszeń ogrodowych, a ustanowienie prawa do działki następuje w drodze dzierżawy.  Działkowiec może wznieść na działce tylko altanę o powierzchni zgodnej z art.29 ust 1 pkt 4 Prawa budowlanego.  Zatem jeżeli jest Pan właścicielem działki, to nie w ogródkach działkowych tylko, ewentualnie działki w pobliżu takiego ogrodu, ale nie będącej formalnie jego częścią.  W związku z tym nie obowiązują Pana zasady zabudowy ogródków działkowych. Nie dotyczą Pana ograniczenia w powierzchni, ale też i ułatwienia w zabudowie (działkowiec zawsze może altanę postawić w określonych ramach powierzchni bez dopełniania wymogów formalnych). Będąc właścicielem działki i chcąc budować jakikolwiek budynek, trzeba najpierw ustalić, czy na dany teren jest ujęty w planie zagospodarowania przestrzennego i co dokument ten umożliwia. Jeżeli go nie ma, zasady zabudowy określi indywidualna decyzja o warunkach zabudowy. Dopiero na tej podstawie można stwierdzić zasady możliwej zabudowy.

2016-07-07

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęhale i magazyny na wynajemmieszkania do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Węgorzewskimieszkania na sprzedaż powiat Koneckimieszkania na wynajem gmina Sianówdomy na wynajem gmina Aleksandrów Łódzkimieszkania na wynajem w Dobrzanachmieszkania na sprzedaż w Dąbrowejmieszkania na sprzedaż w Zbroszkach

Deweloperzy

);