Posiadamy prawomocną decyzję pozwolenia na budowę dwóch budynków jednorodzinnych. Decyzja wydana jest na mnie i żonę oraz na drugie małżeństwo (jedna decyzja na dwa małżeństwa i dwa budynki). Zakupiliśmy wspólnie działkę i planowaliśmy budowę dwóch takich samych budynków jednorodzinnych. Znajomi rozmyślili się z planów budowy, a do tego utrudniają nam realizację naszych planów budowlanych oraz podział nieruchomości. Co za tym idzie, działka jest w trakcie podziału sądowego, który się przeciąga . Termin ważności decyzji pozwolenia na budowę wkrótce wygasa. Zgłosiliśmy rozpoczęcie budowy jednego budynku, jednak urząd nie wydał nam dziennika budowy i przesłał wezwanie do uzupełnienia nieścisłości: brak podpisu na wniosku wszystkich inwestorów oraz konieczność zgłoszenia dwóch obiektów do realizacji.
W zaistniałej sytuacji faktycznej teoretycznie istnieje kilka możliwości zmiany przedmiotowej decyzji, jednakże każdy z tych sposobów wymaga zgody inwestora/strony postępowania. W Państwa przypadku stroną jak i inwestorem jesteście Państwo razem ze znajomymi. Każda zmiana czy modyfikacja wymaga zgody wszystkich.
Zarówno zmiana decyzji ostatecznej w trybie art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego, jak i uzyskanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę z art. 36a prawa budowlanego, czy też możliwość budowy tylko niektórych obiektów wynikających z decyzji (art. 33 prawa budowlanego) wymaga zgody wszystkich uczestników postępowania.
Jak Państwo widzą możliwości rozwiązania problemu jest sporo, powyżej przedstawione zostały tylko niektóre, jednakże wszystkie wymagają kooperacji z Państwa znajomymi. Najlepszym rozwiązaniem jest dojść z nimi do porozumienia.
2012-01-30