Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Posiadam 3/32 części spadku po zmarłym ojcu wraz z rodzeństwem, moja matka posiada 8/32. Rodzeństwo zrzeka się swojej części na rzecz moją i matki. Czy jeśli obie zostaniemy współwłaścicielkami domu, to po śmierci matki rodzeństwo będzie także miało prawo do spadku po niej?

Zgodnie z art. 931 Kodeksu Cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Wobec powyższego, skoro Pani ojciec zmarł, to osobami powołanymi do spadku z ustawy po Pani matce będą tylko jej dzieci (a więc Pani i rodzeństwo).

Powołanie do spadku wynikać może jednak nie tylko z ustawy, ale też z testamentu. Pani matka może więc sporządzić testament, w którym inaczej, niż wynikałoby to z ustawy, rozrządzi swoim majątkiem. W przypadku jednak, gdyby Pani matka na mocy testamentu powołałaby wyłącznie Panią do całości spadku, wówczas pozostałe dzieci spadkodawcy, czyli Pani rodzeństwo, mogłoby domagać się odpowiedniego zachowku.

Fakt zrzeczenia się przez rodzeństwo swojego udziału spadkowego po zmarłym ojcu nie ma wpływu na stwierdzenie, kto i na jakiej podstawie będzie powołany do nabycia spadku po matce.

Po ewentualnym stwierdzeniu nabycia spadku po matce, może dojść do działu spadku. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż matka będzie współwłaścicielką domu, a więc w skład spadku po niej wejdzie 1/2 udziału we współwłasności nieruchomości. Wówczas to, jeśli rodzeństwo nie zrzeknie się swojej części spadku na Pani rzecz, co sprawi że będzie Pani jedyną właścicielką tego domu, to może się domagać podziału tejże części pomiędzy spadkobiercami, lub - co jest najbardziej prawdopodobne – zażąda przyznania tej części domu na wyłączną Pani własność, z obowiązkiem spłaty przypadającej na każdego z nich wartości udziału w tej nieruchomości.

2011-02-14

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażmieszkania na zamianędomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Pleszewskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Średzkidomy na wynajem gmina Wasilkówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Iłówdomy na sprzedaż w Jutroszewiedomy na sprzedaż w Cieciorkachdomy na wynajem w Trzciankach

Deweloperzy

);