Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Podatki, opłaty, ulgi podatkowe

Otrzymam od gminy decyzję o odrolnieniu mojego gruntu w klasie III a i decyzję o warunkach zabudowy w wyniku nowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Do planu tego zostało wniesie odwołania, ale nie dotyczy ono mojego gruntu i muszę czekać 1 rok na dokumenty. Chciałam, czy zapytać w razie sprzedaży mojego gruntu przed upływem 5 lat, będę musiała zapłacić gminie podatek adiacencki czy rentę planistyczną, a może przysługuje mi zwolnienie od tego podatku? Jakiego terminu muszę przestrzegać, aby podatek nie musiał być płacony?

Podatek, a właściwie opłata adiacencka, jest opłatą, która obciąża właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła na skutek podziału, scalania lub budowy urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. W omawianym przypadku taka sytuacja nie zachodzi, więc opłata ta nie powstanie.

Kwestię opłaty planistycznej normuje art. 36 ust. 4 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Obowiązek zapłaty powstaje, jeżeli wskutek uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wzrosła wartość objętej nim działki, a właściciel zbywa tę nieruchomość lub jej część. Jeśli więc wartość działki wzrośnie, będzie Pani musiała uiścić opłatę w przypadku sprzedaży, czy jak niektórzy twierdzą również darowizny.

Gmina może wystąpić do właściciela o zapłatę renty planistycznej w ciągu 5 lat od daty wejścia w życie planu miejscowego. Obowiązek zapłaty renty planistycznej jest stwierdzany w drodze decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu odrębnego postępowania. Informacje o działkach zbywanych w danej miejscowości wójtowie, burmistrzowie i prezydenci gmin i miast otrzymują od notariuszy, którzy są zobowiązani do przesłania w ciągu 7 dni wypisu aktów notarialnych potwierdzających sprzedaż gruntu. Również właściciel może, jeszcze przed zbyciem swojej nieruchomości, żądać ustalenia wartości renty i gmina ma obowiązek mu tę wartość ustalić.

2013-09-04

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażdziałki na sprzedażgaraże na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Pabianickilokale użytkowe na wynajem powiat Tarnobrzeskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Gorzycemieszkania na wynajem gmina Olszankadomy na wynajem w Niemojowiemieszkania na sprzedaż w Breniudomy na wynajem w Łańcuchowie

Deweloperzy

);