Otrzymałam ofertę zamiany kawalerki własnościowej z księgą wieczystą na mieszkanie komunalne, które po upływie 6 miesięcy – zgodnie z prawem – będę mogła wykupić. Jaka w tym wypadku jest procedura zamiany, na co należy zwrócić uwagę?
W związku z tym, że jak najszybciej zamierza Pani wykupić ten lokal od gminy, należy sprawdzić zasady wykupu lokali przez gminę (stosowna uchwała rady gminy) oraz czy dany budynek przeznaczony jest do wykupu i ile lokali zostało już zbytych, a także – czy rada gminy nie przewiduje możliwości zmiany zasad wykupu lokali. Istnieje bowiem ryzyko, że nawet gdy gmina podpisze z Panią umowę najmu, to nie wykupi Pani tego lokalu. To ryzyko należy zminimalizować poprzez dokładną analizę zasad sprzedaży obowiązujących w gminie.
Transakcja w praktyce sprowadzać się będzie do zawarcia umowy zbycia lokalu własnościowego u notariusza oraz do oddzielnych dwóch innych umów. Pierwszej – między gminą a dotychczasowym najemcą o rozwiązaniu stosunku najmu oraz drugiej – między gminą i nowym najemcą lokalu. Umowa w formie aktu notarialnego będzie umową sprzedaży, ale – moim zdaniem – w swej treści powinna nawiązywać do istniejącej sytuacji, czyli dokonywania przez strony wymiany posiadanych lokali, chociażby dlatego że przekazywane pieniądze nie będą ekwiwalentem ceny sprzedaży, a to może skutkować reakcją urzędu skarbowego. Taki sposób doprowadzenia do tego, aby stała się Pani właścicielem mieszkania komunalnego jest obarczony dużym ryzykiem i raczej konieczne będzie przy tego typu skomplikowanej transakcji, by cały proces nadzorował na Pani zlecenie prawnik.
Przy jakichkolwiek wątpliwościach lub braku należytej obsługi prawnej dużo lepszym i bezpieczniejszym dla Pani rozwiązaniem jest wykup lokalu przez dotychczasowego najemcę, aby stał się on właścicielem lokalu, a następnie zamiana między Wami dokonana w formie aktu notarialnego. Taka transakcja będzie dużo prostsza, a ponadto prowadzona przez notariusza uchroni Panią przed błędami, które w takiej sytuacji mogą być bardzo kosztowne.
2007-11-08