Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Osoba małoletnia jest w 1/4 spadkobiercą mieszkania. Prawo to odziedziczyła po swoim zmarłym ojcu. Jedno z rodzeństwa ojca chce wykupić udziały pozostałych, ale podobno musi być wydana zgoda sądu rodzinnego na pomniejszenie majątku małoletniej. Jak taka procedura wygląda i jakie ewentualnie koszty niesie ze sobą?

Jeżeli współwłaściciele nieruchomości chcą tę współwłasność znieść, mogą zawrzeć umowę o zniesienie współwłasności w formie aktu notarialnego lub też każdy z nich może wnieść wniosek do sądu o zniesienie współwłasności, na przykład poprzez przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli ze spłatą pozostałych.

Przenieść własność udziałów można też w drodze umowy sprzedaży lub umowy darowizny, jeżeli przeniesienie ma mieć formę nieodpłatną. Ponadto jeżeli prawa wszystkich właścicieli wynikają ze spadku, czynności tej można dokonać w formie działu spadku.

Z każdą z tych czynności wiążą się inne opłaty, dlatego najpierw należy udać się do notariusza w celu wyboru najkorzystniejszej metody przeniesienia własności. Następnie, jeżeli jeden ze współwłaścicieli jest małoletni, zgodę na dokonanie takiej czynności musi wydać sąd rodzinny. W tym celu rodzice jako przedstawiciele ustawowi małoletniego składają we właściwym Sądzie Rejonowym Wydziale Rodzinnym wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie konkretnej czynności (zniesienia współwłasności, działu spadku, sprzedaży itd.) wraz z uzasadnieniem konieczności dokonania takiego rozporządzenia majątkiem i załączają do niego co najmniej odpis księgi wieczystej, a jeżeli aktualny stan własności nie jest w niej ujawniony, także inne dokumenty, na podstawie których nastąpiła zmiana właściciela, np. postanowienie spadkowe.

0200-11-27

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Deweloperzy

);