Od 30 lat mieszkamy w kamienicy prywatnej i nie posiadamy tytułu prawnego do lokalu. Nie mamy też podpisanej umowy o wynajem, bo właściciel nie chciał się na to zgodzić. Płacimy czynsz ustalony wg stawek z uchwały rady miasta Krakowa plus 200% za zajmowanie lokalu bez tytułu – obecnie odszkodowanie. Czy właściciel może nas w każdej chwili eksmitować i czy przysługuje nam lokal zastępczy lub socjalny? Czy artykuł ustawy o ochronie praw lokatora dotyczący wejścia w stosunek najmu (po 12 miesiącach od wejścia ustawy w życie) przez osoby zajmujące lokal bez tytułu powyżej 10 lat do momentu wejścia ustawy w życie może mieć do nas zastosowanie, i czy zapis tam zawarty dotyczący okresu, w którym właściciel może wystąpić o stwierdzenie nieposiadania tytułu prawnego, dotyczy tych 10 lat czy też 12 miesięcy od wejścia ustawy w życie?
Osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego do dnia 10 lipca 2001 r. przez okres nie krótszy niż 10 lat wstępuje z mocy prawa w stosunek najmu tego lokalu po upływie 12 miesięcy od dnia 10 lipca 2001 r, , jeżeli właściciel nie wniósł w ciągu tych 12 miesięcy powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub o ustalenie nieistnienia stosunku najmu. (art. 30 w/w ustawy). W dniu nawiązania umowy najmu czynsz najmu takich lokali ma być naliczany w wysokości 3% wartości odtworzeniowej.
Jeżeli chodzi o prawo do lokalu socjalnego, to o prawie tym orzeka sąd w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu. Sąd bierze pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania z lokalu oraz szczególną sytuację materialną i rodzinną. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do lokalu socjalnego wobec: kobiety w ciąży, małoletniego, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałego, obłożnie chorych, emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, bezrobotnych, osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały (chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany). Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje jednocześnie wstrzymanie opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.
2006-08-01
powrót do listy pytań do prawnika