Od 22 lat ojciec mojego męża opłaca podatek za działkę rolną, na której stoi dom. Jest to ziemia po dziadkach męża. Nie było po ich śmierci żadnej sprawy spadkowej, a teść ma jeszcze czwórkę rodzeństwa, z których jeden brat mieszka w domu zlokalizowanym na tejże działce. Czy mój teść może przejąć tę działkę przez zasiedzenie skoro płaci za nią podatek i uprawia na niej ziemię, mimo że mieszka na niej ktoś inny, i zakładając, że rodzeństwo dobrowolnie nie będzie chciało zrzec się do niej praw?
Owszem, Pani teść może zasiedzieć tę działkę, bo jedną z przesłanek zasiedzenia jest to, aby rozporządzać rzeczą jak właściciel, a płacenie podatków, uprawianie ziemi itd. są przesłankami ku temu. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że jest to zasiedzenie w złej wierze, ponieważ teść wie, że nieruchomość wchodzi do masy spadkowej, więc termin zasiedzenia w tym wypadku wynosi 30, a nie 20 lat.
Dodatkowo termin ten może zostać przerwany, gdy któryś z pozostałych spadkobierców zacznie dochodzić swoich praw, np. wniesie wniosek do sądu o dokonanie podziału i nabycia spadku, bowiem prawo do spadku nie przedawnia się, a jedynie nieruchomość do niego należąca może zostać zasiedzona.
2014-02-13