Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania komunalne

Moja znajoma była głównym najemcą lokalu, niedawno zmarła, pół roku temu zawarła związek małżeński, przed jej śmiercią jej małżonek znęcał się nad nią, w związku z czym obecnie przebywa w areszcie śledczym, nie jest wpisany na decyzji. Jej córka od samego początku z nią zamieszkiwała, od trzech lat była z tego mieszkania wymeldowana, opuściła mieszkanie ze względu na ojca, który również i nad nią się znęcał. Czy w tej sytuacji może się teraz ubiegać o to mieszkanie, a jeżeli tak, to czy jest prawdopodobieństwo, że jej ojca można usunąć z tego mieszkania.

Moja znajoma była głównym najemcą lokalu, niedawno zmarła, pół roku temu zawarła związek małżeński, przed jej śmiercią jej małżonek znęcał się nad nią, w związku z czym obecnie przebywa w areszcie śledczym, nie jest wpisany na decyzji. Jej córka od samego początku z nią zamieszkiwała, od trzech lat była z tego mieszkania wymeldowana, opuściła mieszkanie ze względu na ojca, który również i nad nią się znęcał. Czy w tej sytuacji może się teraz ubiegać o to mieszkanie, a jeżeli tak, to czy jest prawdopodobieństwo, że jej ojca można usunąć z tego mieszkania. Chciałam dodać, że jest samotną matką wychowującą dziecko po porażeniu mózgowym, sama jest też bardzo schorowaną osobą. Matką opiekowała się aż do dnia jej śmierci.

Zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego, co do zasady po śmierci lokatora w stosunek najmu wstępują jego małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, pod warunkiem jednak, że stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. W tym stanie faktycznym w stosunek najmu wstępowałby małżonek zmarłej, ponieważ stale zamieszkiwał z nią aż do jej śmierci. Mogłoby to jednak prowadzić do sytuacji absurdalnej, dlatego też, być może, zastosowanie mógłby tu znaleźć art. 5 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny (…) z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.”

Sądy i inne organy stosujące prawo dość rygorystycznie podchodzą do regulacji art. 691 KC, wymagając, aby osoba, która ma wstąpić do zmarłym w stosunek najmu, miała w lokalu będącym przedmiotem najmu swoje centrum życiowe, tj. “miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu, gdzie ześrodkowane są wszystkie jej podstawowe sprawy życiowe, gdzie zgromadziła swoje podstawowe przedmioty potrzebne do egzystencji, a więc upraszczając, miejsce, w którym stale przebywa, śpi, gotuje, pierze, czyli tam, gdzie spełnia swojej podatkowe potrzeby bytowe (orz. WSA w Gliwicach 2008-02-07, IV SA/Gl 661/07). Fakt zameldowania, czy to na pobyt stały, czy czasowy, nie jest przesłanką konieczną ani wystarczającą do stwierdzenia, gdzie znajduje się centrum życiowe, choć jest jednym z co najmniej elementów pozwalających na stwierdzenie tego (tamże).

Co ważne, “centrum życiowego nie przekreślają inne okoliczności mające charakter czasowy” (tamże), a także “okresowe przebywanie przez najemcę poza miejscem stałego zamieszkania nie unicestwia przesłanki wspólnego zamieszkiwania najemcy i osoby bliskiej” (orz. SN z 20.6.2001 r., I CKN 1179/98, niepubl.).

Jak wskazał Sąd Najwyższy w cytowanym wyżej wyroku: “Czasowe - uzasadnione określonymi przyczynami - przebywanie poza miejscem stałego miejsca zamieszkania nie oznacza, by najemca przestał mieszkać w "swoim" lokalu, by zmienił miejsce zamieszkania”.

Jeżeli więc wyprowadzenie się z lokalu było spowodowane uzasadnionymi przyczynami (co raczej nie ulega wątpliwości) i miało charakter tylko czasowy (a więc córka miała zamiar wrócić do tego lokalu w przyszłości) – co jest warunkiem koniecznym i wymagać będzie udowodnienia, to córka zmarłej wstępuje w stosunek najmu po zmarłej. Jeśli nie będzie w stanie tego wykazać, córka zmarłej powinna ubiegać się o to mieszkanie na zasadach ogólnych, odrębnie określanych przez każdą gminę.

2010-10-19

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianędomy na zamianędomy na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Przasnyskimieszkania na wynajem powiat Białobrzeskidomy na sprzedaż gmina Osielskolokale użytkowe na wynajem gmina M. Biała Podlaskadomy na wynajem w Kobylanachdomy na sprzedaż w Wolkowiemieszkania na sprzedaż w Pieczysko

Deweloperzy

);