Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Mój teść ustanowił notarialnie teściową współwłaścicielem swojego majątku (gospodarstwo rolne: budynki mieszkalne i gospodarcze, pole). Teściowa zmarła niedawno. Czy teść będzie musiał ponosić jakieś koszty podatkowe, by przejąć z powrotem...

Przez długi czas dziedziczenie gospodarstw rolnych podlegało szczególnym rygorom. Aby na podstawie ustawy odziedziczyć gospodarstwo rolne, konieczne było spełnienie przez spadkobierców w chwili otwarcia spadku wymogów, które określała ustawa z 31 stycznia 2001 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym uznał za sprzeczne z Konstytucją wiele przepisów odnoszących się do dziedziczenia gospodarstw rolnych. Wyrok ten został ogłoszony 14 lutego 2001 r. i z tym dniem przepisy te utraciły moc obowiązującą. W związku z tym do spadków otwartych po 14 lutego 2001 r. (spadek ulega otwarciu z chwilą śmierci) – także jeżeli w ich skład wchodzi gospodarstwo rolne – będą się odnosić ogólne zasady dziedziczenia ustawowego. Jeżeli natomiast otwarcie spadku nastąpiło wcześniej, będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy dotyczące dziedziczenia gospodarstw rolnych obowiązujące w dniu otwarcia spadku. Nabycie spadku jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn. Jednak przepisy przewidują szereg zwolnień podatkowych, w tym także dotyczących gospodarstw rolnych z wyjątkiem budynków mieszkalnych, budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym, urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców. W celu uregulowania własności gospodarstwa rolnego, którego jeden z współwłaścicieli nie żyje, konieczne jest:

  • przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po osobie zmarłej,
  • rozliczenie się z podatku od nabycia spadku,
  • dokonanie działu spadku, w wyniku którego część gospodarstwa rolnego będącą własnością zmarłej osoby nabędzie drugi żyjący współwłaściciel.
Jeżeli spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału spadku (nabycia całości przez jednego z nich), działu spadku można dokonać w formie umowy (wymagana forma aktu notarialnego). Jeżeli nie są zgodni, każdemu z nich przysługuje prawo wniesienia sprawy o dział spadku do sądu.



2006-09-23

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniadziałki na wynajemgaraże na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat M. Białystokmieszkania na sprzedaż powiat Sławieńskidomy na wynajem gmina Rakoniewicemieszkania na sprzedaż gmina Bielanymieszkania na sprzedaż w Golimieszkania na wynajem w Olszewo-Bołąkachmieszkania na wynajem w Gawłowie

Deweloperzy

);