Mieszkam w mieszkaniu komunalnym razem z babcią. Od 1984 dziadkowie na podstawie orzeczenia sądu sprawowali nade mną władzę rodzicielską jako tzw.rodzina zastępcza. W 2006 r. dziadek zmarł, a głównym najemcą została babcia. Czy w przypadku śmierci babci będę mogła zostać głównym najemcą i nabyć prawo do wykupu, czy też grozi mi eksmisja? Chciałabym wykupić to mieszkanie, by mieć pewność, że nie stracę dachu nad głową, ale czy po wykupie ze zniżką babcia mogłaby od razu przepisać mieszkanie na mnie? Czy może jest szansa scedowania przez babcię praw do lokalu na mnie, tak abym to ja mogła bezpośrednio starać się o jego wykup? Dodam, iż suma 10 proc. wartości mieszkania już jest dla nas ogromnym obciążeniem finansowym, więc jeśli to możliwe, to proszę bardzo o poradę, jak mogłabym ograniczyć koszty do minimum.
Zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego do dnia wejścia w życie ustawy przez okres nie krótszy niż 10 lat wstępuje z mocy prawa w stosunek najmu tego lokalu po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli właściciel nie wniesie w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego można wywnioskować, że mieszka Pani w przedmiotowym lokalu od 1984 roku, a więc 27 lat. Wobec powyższego, może Pani złożyć we właściwym Urzędzie Miasta – Wydziale Mieszkalnictwa, wniosek o potwierdzenie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, który ma zastosowanie m. in. w przypadku nawiązania stosunku najmu na podstawie właśnie art. 30 lub 31 ustawy o ochronie praw lokatorów (...).
Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, przy sprzedaży lokalu mieszkalnego znajdującego się w zasobach gminy, właściwy organ może udzielić stosownej bonifikaty. Jeżeli babcia, jako nabywca nieruchomości, dokona zbycia nieruchomości lub wykorzysta ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, będzie zobowiązana do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Jednakże tego przepisu nie stosuje się w przypadku zbycia takiego lokalu na rzecz osoby bliskiej, z zastrzeżeniem jednak, że ta osoba bliska również nie sprzeda mieszkania przed upływem 5 lat lub nie wykorzysta go na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty.
Wobec powyższego, po potwierdzeniu przez organ, że wstąpiła Pani z mocy prawa w stosunek najmu, po śmierci babci będzie miała Pani prawo zwrócenia się do Gminy o wykup mieszkania na własność lub już teraz babcia będzie mogła się o to zwrócić do właściwego organu i następnie zbyć mieszkanie na Pani rzecz, bez utraty bonifikaty przy uwzględnieniu w/w zastrzeżeń, albowiem jest Pani osobą bliską w rozumieniu ustawy.
2011-01-24