Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Kupno nieruchomości

Mam zamiar kupić mieszkanie, jestem mężatką, lecz nie mieszkam z mężem, ale nie mam rozwodu. Jak mogę kupić mieszkanie, żeby później uniknąć kłopotu z podziałem majątku?

W pytaniu nie ma informacji na temat tego, jaki ustrój majątkowy istnieje między państwem, tzn. czy mają państwo podpisaną umowę o rozdzielności majątkowej (tzw. intercyzę), czy też między państwem istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Z pytania można wywnioskować, że nie mają państwo podpisanej umowy o rozdzielności majątkowej. Zakup mieszkania wymaga podpisania aktu notarialnego. Jeżeli w akcie notarialnym zostanie zawarte, że środki finansowe na nabycie mieszkania pochodzą z pani majątku osobistego, wtedy w razie rozwodu nieruchomość będzie należała tylko do pani. Jeśli więc pani chce, aby w razie rozwodu nieruchomość zakupiona z pani pieniędzy należała tylko do pani, warto zadbać o umieszczenie takiego zapisu w akcie notarialnym nabycia nieruchomości.

Natomiast jeśli w akcie notarialnym zakupu mieszkania nie znajdzie się zapis, że środki na nabycie mieszkania pochodzić będą z pani osobistych środków finansowych, to w razie orzeczenia rozwodu nieruchomość ta będzie podlegała podziałowi pomiędzy panią a pani mężem.

Trzeba pamiętać o tym, że w części spraw, które dotyczącą zwłaszcza zaciągania zobowiązań finansowych, dla ważności czynności prawnej wymagania jest zgoda drugiego ze współmałżonków. W myśl art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgoda drugiego małżonka jest wymagana do dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży, obciążenia, zakupu nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Czynność prawna zakupu nieruchomości stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd i dla jej ważności wymagana jest zgoda drugiego małżonka.

Jeśli takiego potwierdzenia umowy ze strony drugiego ze współmałżonków nie będzie, umowa zakupu mieszkania jest nieważna (art. 37 § 2, § 3 i § 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Podstawa prawna: art. 37 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59, z późn. zm.).

2011-08-10

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażmieszkania na sprzedażmieszkania na zamianęmieszkania na wynajem powiat Kołobrzeskimieszkania na wynajem powiat M. Bytomlokale użytkowe na sprzedaż gmina Jaworzyna Śląskalokale użytkowe na sprzedaż gmina Regnówdomy na sprzedaż w Szadowskim Młyniemieszkania na wynajem w Ksawerowie Starymmieszkania na wynajem w Kadzi

Deweloperzy

);