Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Inne

Kupiłem lokal użytkowy w podziemiu bloku, używany jako parking wielostanowiskowy. Wspólnota ustaliła opłaty eksploatacyjne i fundusz remontowy na takim samym poziomie jak za mieszkania. Czy taką uchwałę można zaskarżyć? Takie opłaty byłyby możliwe, ale wspólnota nie chce z funduszu remontowego zapłacić za uszczelnienie, a garaże są notorycznie zalewane.

Zgodnie z art. 12 ust 2 ustawy o własności lokali właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w stosunku do wysokości ich udziałów. Zgodnie z art. 3 ust 3 ustawy o własności lokali, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Jak wynika z art.12 ust 3 ustawy o własności lokali, uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu tylko właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali (zróżnicowanie).

Zatem brak jest podstaw prawnych, aby właściciele lokalu garażowego ponosili mniejsze obciążenia na koszty zarządu w tym na fundusz remontowy. Uchwała wspólnoty mieszkaniowej ustalająca mniejsze obciążenia przypadające na lokal użytkowy niż na lokale mieszkalne byłaby sprzeczna z prawem. Odwrotnie zgodnie z art.12 ust 3 ustawy o własności lokali uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokalu użytkowego, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tego lokalu. Ponadto należy zwrócić uwagę, że lokal garażowy jest takim samym lokalem jak inne lokale w budynku – zatem jego brama garażowa, tak jak drzwi wejściowe do mieszkań jest elementem tego lokalu, za utrzymanie których odpowiadają poszczególni właściciele lokali, a nie wspólnota mieszkaniowa. Zatem wspólnota mieszkaniowa nie może pokryć kosztów uszczelnienia drzwi garażowych, bo te koszty ponosi właściciel lokalu. Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest do utrzymania i napraw tylko elementów nieruchomości wspólnej.

2015-07-23

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemkamienice do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Słubickimieszkania na sprzedaż powiat Krotoszyńskidomy na sprzedaż gmina Zagórzmieszkania na wynajem gmina Suchy Lasdomy na sprzedaż w Starych Budachmieszkania na sprzedaż w Czajewszczyźniedomy na wynajem w Wilamowicach

Deweloperzy

);