Krewna jako osoba bezdzietna chce przekazać siostrzeńcowi mieszkanie z garażem za dożywotnią opiekę. Czy koszty będą wówczas większe, niż gdyby przekazała mu tę nieruchomości w testamencie?
Powyższe przekazanie można zrobić na trzy sposoby:
- 1. Testament – może mieć postać zwykłą pisemną i wówczas to nic nie kosztuje, może być też sporządzony w formie aktu notarialnego przez notariusza. Jednak testament nie powoduje przejścia własności na siostrzeńca w chwili jego sporządzenia, wskazuje on jedynie, kto ma się stać właścicielem po śmierci obecnego właściciela. Dopiero wtedy też należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, uiścić opłaty i podatek od spadków według zasad i stawek, które będą wtedy obowiązywać. Pamiętać jednak należy, że osoba spisująca testament w każdej chwili może go odwołać lub zmienić.
- 2. Darowizna – musi mieć formę aktu notarialnego, jednak w odróżnieniu od testamentu obdarowany staje się właścicielem już z chwilą jej podpisania. Darowizna może być połączona z ustanowieniem służebności dożywotniego mieszkania na rzecz darującej.
- 3. Dożywocie – często mylone z darowizną, jest zupełnie odmienną od darowizny umową. W umowie dożywocia bowiem w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nowy właściciel zobowiązuje się do opieki nad dożywotnikiem, zapewnienia mu opieki, utrzymania i pomocy w chorobie. Dożywocie jednak można ustanowić tylko na nieruchomości. Nie można go ustanowić np. na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu (nie jest bowiem ono nieruchomością).
Jeśli chodzi o koszty, testament pisemny (odręczny) nic nie kosztuje, natomiast notarialny – około 70 złotych. Jednak przy przekazaniu nieruchomości w drodze testamentu nie można określić kosztów, bo powstaną one dopiero po śmierci spadkodawcy i będą liczone według przepisów wówczas obowiązujących, a przecież może to nastąpić za dziesięć, dwadzieścia... lat. Będą to koszty postępowania spadkowego, podatku od spadku i wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej.
Jeśli chodzi o darowiznę i dożywocie na ich koszty składać się będą podatek, opłata sądowa i taksa notarialna (wynagrodzenie notariusza). Wszystkie one zależą od wartości nieruchomości liczonej według "cen rynkowych" z dnia ich dokonania. W sumie opłaty te są dość spore. W celu obliczenia dokładnych kosztów, proszę odwiedzić najbliższą kancelarię notarialną.
2006-12-12