Jestem współnajemcą mieszkania komunalnego wraz z moją mamą. Chciałabym wypowiedzieć najem, aby mama mogła być jedynym najemcą. Czy w trakcie wykupu mieszkania od gminy Kraków mama otrzyma bonifikatę na całą wartość mieszkania, czy tylko na uprzednią część (mnie nie przysługuje, bo nabyłam nieruchomość). Czy prawo do wykupu części po mnie przysługuje mamie obligatoryjnie, czy trzeba o to wnioskować (również o bonifikatę)?
Wszelkie kwestie związane z zasadami wykupu mieszkań komunalnych regulują stosowne uchwały rady miasta w tym zakresie. To gmina podejmuje swobodną decyzję zarówno czy lokale w danym budynku przeznaczyć do sprzedaży, jak i odnośnie wysokości bonifikaty i warunków, jakie należy spełnić, aby tę bonifikatę uzyskać. To w tych dokumentach, lub u odpowiedzialnych za to urzędników, należy szukać odpowiedzi na te pytania.
Jednak moim zdaniem wątpliwy jest sam fakt, czy jest Pani najemcą mieszkania wraz z mamą. Gmina z reguły zawiera umowę z konkretną osobą lub z małżonkami. Natomiast umowa najmu nie jest dziedziczna, czyli w przypadku śmierci najemcy nie podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Wprawdzie art. 691 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego stanowi, że w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. Jednak art. 691 § 5 Kodeksu cywilnego stanowi, że zasada ta nie ma zastosowania w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego. Zatem, jeżeli to rodzice byli najemcami lokalu, a tata zmarł to nie stała się Pani wraz z mamą najemcą lokalu tylko to mama jest wyłącznym najemcą lokalu.
Podsumowując radzę, zarówno w kwestii wykupu konkretnego lokalu, jak i Pani statusu do lokalu, uzyskać najpierw informacje w urzędzie miasta, bo podstawą odpowiedzi na Pani pytania są uchwały rady miasta, których ja nie znam, dopiero w przypadku stwierdzonych sprzeczności działań urzędu miasta z postanowieniami uchwał rady miasta należy kontaktować się z prawnikiem.
2015-06-25