Jestem najemcą lokalu kwaterunkowego. W lokalu tym zamieszkuje też mój syn z rodziną. Zamierzam się przeprowadzić z żoną do innej miejscowości. Czy mój syn po moim wymeldowaniu ma prawo stać się głównym najemcą? Czy Gmina może się na to nie zgodzić?
Decyzja należy do Gminy, a Gmina nie jest zobowiązana do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Przejęcie lokalu komunalnego przez dziecko najemcy bez zgody Gminy jest możliwe jedynie w przypadku śmierci najemcy, pod warunkiem, że dziecko na stałe z nim zamieszkiwało w chwili śmierci.
W przypadku odmowy Gminy, można wystąpić o wykup lokalu (jeżeli jest on możliwy) na własność, zwłaszcza że następuje to zazwyczaj za niewielkie pieniądze w porównaniu do wartości lokalu. Po dokonaniu wykupu jako właściciel lokalu nie będzie Pan już musiał nikogo pytać o zgodę w kwestii przekazania lokalu synowi.
Proszę też zwrócić uwagę na fakt, że niezałatwienie tej kwestii może zakończyć się utratą lokalu, gdyż przepisy w przypadku opuszczenia przez najemcę lokalu dają Gminie możliwość wypowiedzenia najmu. Zgodnie z art.11ust. 3 pkt 1 Gmina może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.
Ponadto jeżeli wyprowadzka spowodowana jest nabyciem innego lokalu mieszkalnego, Gmina może wypowiedzieć Panu umowę już teraz, z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia. Jednak takie wypowiedzenie może nastąpić tylko pod warunkiem, że nabyty przez najemcę lokal:
- położony jest w tej samej lub w pobliskiej miejscowości,
- może być przez lokatora zamieszkany,
- spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
2006-07-31
powrót do listy pytań do prawnika