Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania spółdzielcze

Jestem członkiem małej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 3-4 lat nie potrafię wyjaśnić kwestii rzekomego zadłużenia w opłatach czynszowych (rzędu ok.150 zł). Rzekomego, ponieważ z dokumentów (informacji pisemnych o nowych stawkach czynszu i dokumentów rozliczających media mojego lokalu) nie wynika żadne zadłużenie. Próby pisemnego wyjaśnienia rozbieżności nie przyniosły żadnego rezultatu. Z polemiki pisemnej wynika, że SM nie uznaje wszystkich moich zwrotów z rozliczenia mediów, o które zostały pomniejszone opłaty czynszowe. Proszę o informacje, gdzie i w jaki mogę się odwołać lub jakie prawa mi przysługują, by domagać się jakieś kontroli. Czy pozostaje mi tylko wystąpić na drogę sądową?

Od czynności zarządu spółdzielni lub zaniechania podjęcia przez czynności możemy się odwołać do rady nadzorczej spółdzielni. Możliwe jest też wystąpienie do sądu z powództwem o zasądzenie albo z powództwem o ustalenie stosunku prawnego lub prawa.

Zwiększenie opłat eksploatacyjnych przez spółdzielnie musi być uzasadnione wzrostem kosztów eksploatacji bieżącej nieruchomości lub podniesieniem stawek za dostawę mediów. Opłaty eksploatacyjne nie mogą przewyższać kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości spółdzielczych. Spółdzielnia mieszkaniowa nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków i jest zobowiązana na żądanie przedstawić kalkulację wysokości opłat. O zmianie wysokości opłat spółdzielnia musi zawiadomić co najmniej na 3 miesiące przed koniec miesiąca kalendarzowego. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie. W przypadku zmiany wysokości opłat na pokrycie kosztów niezależnych od spółdzielni, w szczególności energii, gazu, wody oraz odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych spółdzielnia jest zobowiązana zawiadomić co najmniej na 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin. Podwyżkę można zakwestionować na drodze sądowej. Ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni.

2013-02-15

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniadomy na wynajemdomy do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Sieradzkimieszkania na wynajem powiat M. Chorzówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Łukówdomy na wynajem gmina Sandomierzdomy na wynajem w Kietliniemieszkania na sprzedaż w Grochowie Trzecimmieszkania na wynajem w Daniłowie

Deweloperzy

);