Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania komunalne

Jakie mam szanse na uniknięcie eksmisji? Jestem samotną matką z 8-letnim synem, mieszkam w lokalu komunalnym ponad 11 lat bez umowy najmu. Na koncie lokalu istnieje spore zadłużenie. Powoływałam sie na przedawnienie długu, złożyłam kilka wniosków o umorzenie, lecz żaden z nich od 8 lat nie został rozpatrzony, brak odpowiedzi. Korzystamy z pomocy MOPS, jestem bezrobotna. Nasz dochód to 701 zł na 2 osoby. Gmina podała mnie do sądu o eksmisję. Lokal komunalny jest ponadstuletni, w ogólnym stanie złym.

Jeśli nie stać pani na opłacanie czynszu, może pani złożyć wniosek o rozłożenie zadłużenia czynszowego na raty. Jeśli to nie poskutkuje, proszę zapytać, czy istnieje możliwość odpracowania zaległości czynszowych. Może też pani spróbować zamienić mieszkanie z inną osobą w zamian za spłatę zadłużenia czynszowego. Ponadto proszę spytać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, czy istnieje możliwość pomocy w spłacie zadłużenia.

Jeśli to nie odniesie skutku, nie grozi pani eksmisja na bruk. Eksmisji dokonuje się albo do lokalu socjalnego, albo do pomieszczenia tymczasowego, sąd może orzec o braku lokalu socjalnego np. wobec osób dopuszczających się przemocy w rodzinie. Co istotne, w razie eksmisji w lokalu komunalnego nie oznacza to zwolnienia dłużnika z obowiązku uregulowania zadłużenia czynszowego wraz z odsetkami.

W wyroku nakazującym eksmisję z lokalu sąd orzeka o prawie do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Oznacza to w praktyce, że jeśli w wyroku eksmisyjny sąd przyznał prawo do lokalu socjalnego, eksmisja nie może odbyć się do czasu wskazania przez gminę lokalu socjalnego.

Wobec niektórych osób sąd nie może orzec o braku uprawnienia do lokalu socjalnego. Chodzi o:

  • kobiety w ciąży,

  • osoby małoletnie, niepełnosprawne lub ubezwłasnowolnione oraz osoby sprawujące nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałe,

  • obłożnie chorych,

  • emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,

  • osoby posiadające status bezrobotnego (spełnia pani to kryterium, ponadto ma pani małoletnie dziecko),

  • osoby spełniające przesłanki określone przez rade gminy w drodze uchwały chyba, że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

2011-12-08

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażgaraże do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Wielickimieszkania na wynajem powiat Wolsztyńskidomy na sprzedaż gmina Tarnówkadomy na sprzedaż gmina Oborniki Śląskiemieszkania na wynajem w Racławicach Wielkichdomy na sprzedaż w Starej Wodziedomy na sprzedaż w Kwietnie

Deweloperzy

);