Jaki jest koszt sporządzenia testamentu (mieszkanie)? Jakie koszty notarialne i inne (skarbowe) w przypadku spadku w postaci mieszkania ponosi spadkobierca (syn), jeżeli mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej?
Prawo polskie zna kilka rodzajów testamentu. Najpowszechniej wykorzystywane są dwa jego rodzaje, a mianowicie: testament własnoręczny i testament notarialny.
Testament własnoręczny polega na tym, że osoba chcąca go sporządzić spisuje swoją wolę na piśmie i dokument ten podpisuje. Nie jest możliwe zastosowanie innej techniki niż własnoręczne pismo. Spisanie testamentu przez inną osobę lub na maszynie i jedynie podpisanie dokumentu powoduje nieważność testamentu. .
TTestament notarialny zaś polega na tym, że osoba chcąca go sporządzić udaje się do notariusza i oświadcza swoją ostatnią wolę, a notariusz ten testament spisuje i nadaje mu formę aktu notarialnego.
W zasadzie moc prawna obu testamentów jest jednakowa. Jednak skłaniałbym się za sporządzaniem testamentu w formie notarialnej z kilku prostych przyczyn. Przede wszystkim testament notarialny jest rejestrowany, a jego oryginał przechowywany u notariusza, a następnie w archiwum sądu – wydawane są tylko jego wypisy. W związku z tym nie ma prawa „zginąć”, co często dzieje się z testamentami własnoręcznymi, zwłaszcza po śmierci spadkodawcy. Ponadto w wypadku późniejszego postępowania spadkowego na podstawie testamentu notarialnego odpada zarzut innych uczestników postępowania, że to nie zmarły sporządził testament, co przy testamencie własnoręcznym powoduje konieczność przeprowadzenia nie zawsze jednoznacznych ekspertyz grafologicznych. Przy testamencie sporządzanym przed notariuszem będącym osobą zaufania publicznego odpada też raczej zarzut, że osoba, która testament sporządzała, działała pod presją innej osoby lub też nie była świadoma tego, co robi. Nie wspomnę już o fakcie, że notariusz jako prawnik może doradzić w wielu kwestiach z testamentem związanych. Zatem testament notarialny daje większą szansę bezproblemowego późniejszego przeprowadzenia postępowania spadkowego. Za to większe bezpieczeństwo i pewność trzeba oczywiście zapłacić. Jednak nie jest to duży koszt. Taksa notarialna za testament zawierający zapis, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku wynosi 150 zł.
Natomiast na pytanie, jakie będą koszty postępowania spadkowego, nie sposób odpowiedzieć. Przecież postępowanie to będzie przeprowadzane za ileś lat, według opłat sądowych i zasad podatkowych wówczas obowiązujących.
Obecnie, aby uregulować kwestie własności mieszkania nabytego w spadku na podstawie testamentu, konieczne jest:
- Przeprowadzenie w sądzie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.
- Rozliczenie się z podatku od spadku przed urzędem skarbowym.
- Dokonanie wpisu właściciela w księdze wieczystej, jeżeli „mieszkanie” ma założoną księgę wieczystą.
- Dokonanie innych formalności związanych z mieszkaniem (media, administracja itd.).
2007-10-29
powrót do listy pytań do prawnika