Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Kupno nieruchomości

Jak we wspólnotach mieszkaniowych traktować „właścicieli”, którzy wykupili swoje mieszkania w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych, lecz mają tylko umowę potwierdzającą nabycie lokalu (zamiast aktu notarialnego), a ich własność nie jest ujawniona w księdze wieczystej nieruchomości? Ponadto umowa podpisana jest przez pracownika administracji (nawet nie ówczesnego kierownika), a więc osobę (przypuszczam) nieupoważnioną do sprzedaży lokali. Przejęcie w zarząd wspólnoty upoważnia nowego zarządcę do sprawdzenia aktów notarialnych właścicieli wykupionych lokali. Czy umowa sprzedaży może i powinna być traktowana na równi z aktem notarialnym? Czym skutkuje dla właściciela nieujawnienie w księgach wieczystych swojej własności przez 15 – 20 lat od dnia wykupu lokalu? Czy skutki „niepełnej” własności przenoszą się na wspólnotę i w jakim stopniu?

Nabycie lokalu mieszkalnego na własność, tak jak każdej innej nieruchomości, musi nastąpić w formie aktu notarialnego. Brak formy aktu notarialnego powoduje, że umowa kupna jest nieważna. Ponadto w wypadku lokali mieszkalnych warunkiem koniecznym do prawnego powstania lokalu jest wpis w księdze wieczystej (wpis ma tzw. charakter konstytutywny). Bez tego wpisu lokal nie istnieje pod względem prawnym jako samodzielna nieruchomość, zatem nie może być przedmiotem czyjejś własności – dalej jest częścią budynku. Zatem status prawny takich osób we Wspólnocie Mieszkaniowej jest taki sam, jak był przed podpisaniem takiego dokumentu. Prawdopodobnie ma Pan do czynienia z najemcami lokali komunalnych, a właścicielem jest nadal gmina (patrz księga wieczysta). Księga wieczysta informuje o prawie własności w danej nieruchomości i jest dla zarządcy (i innych osób) miarodajnym i podstawowym źródłem oceny sytuacji. Jeżeli ktoś twierdzi, że dysponuje prawem własności do lokalu, powinien ujawnić swoje prawo własności w księdze wieczystej (założyć ją, bo to nie Pan, tylko Sąd jest władny oceniać poprawność ustanowienia prawa własności). Jeżeli tego nie zrobił, zarówno osoby trzecie, jak i urzędy administracji (a także zarządca) mają prawo działać w zaufaniu do rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych (art. 5 ukw).

2007-10-19

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemmieszkania na zamianęmieszkania do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Ostrowskidomy na sprzedaż powiat Opatowskilokale użytkowe na wynajem gmina Halinówdomy na wynajem gmina Wijewomieszkania na wynajem w Jurandowiemieszkania na wynajem w Niesłuchowiedomy na wynajem w Wymysłowie

Deweloperzy

);