Czy po sądowym polubownym zniesieniu współwłasności nieruchomości gruntowej, we wniosku KW-ZAL (wniosek o założenie księgi wieczystej), którego jestem wnioskodawcą, występują również uczestnicy postępowania? Jaki podatek zapłacę przy sprzedaży w/w nieruchomości, którą nabyłem w wyniku darowizny w roku 1985?
W odpowiedzi na Pana pierwsze pytanie odnośnie wniosku o założenie księgi wieczystej należy stwierdzić, iż w wyniku sądowego zniesienie współwłasności stał się Pan jedynym właścicielem konkretnie oznaczonej działki. Niemniej jednak zgodnie z art. 626 [1] § 2, „uczestnikami postępowania oprócz wnioskodawcy są tylko te osoby, których prawa zostały wykreślone lub obciążone bądź na rzecz których wpis ma nastąpić”. Tak więc we wniosku należy wpisać w odpowiedniej rubryce jako uczestników postępowania byłych współwłaścicieli, albowiem w wyniku zniesienia współwłasności ich prawa zostaną wykreślone. Opłata od wniosku o założenie księgi wieczystej wynosi 60 zł, zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Odpowiadając na drugie pytanie, ze względu na datę nabycia przedmiotowej nieruchomości, czyli 1985 rok, nie zapłaci Pan podatku od jej sprzedaży, albowiem łączną dla wszystkich systemów rozliczeń z urzędem skarbowym jest zasada braku podatku od sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat podatkowych od daty nabycia nieruchomości. Warto także podkreślić, iż przez „nabycie nieruchomości” ustawodawca rozumie zarówno zakup nieruchomości, jak i nieodpłatne otrzymanie w drodze darowizny, zamiany, zniesienia współwłasności lub spadku. Wobec powyższego, upływ wymaganych 5 lat od dnia nabycia nieruchomości zwalnia Pana z zapłaty podatku od jej sprzedaży.
2010-11-30