Czy osoba, która wykupiła lokal komunalny od gminy z bonifikatą 90% (gmina rezygnuje z żądania zwrotu bonifikaty), a następnie przenosi własność umową dożywocia przed upływem pięciu lat, musi zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego?
Umowa dożywocia (art. 908 k.c.) jest umową dwustronnie zobowiązującą, wzajemną, odpłatną. Na treść prawa dożywocia (art. 908 k.c.) składa się:
- prawo dożywotniego utrzymania,
- służebność osobista mieszkania lub inna służebność osobista,
- uprawnienie do powtarzających się świadczeń (renta), użytkowanie.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Skoro umowa dożywocie ma charakter umowy odpłatnej, co do zasady stanowi źródło uzyskania przychodu podlegające opodatkowaniu. Od umowy o dożywocie należy jednak odróżnić umowę darowizny z ustanowioną dożywotnią służebności mieszkania na rzecz poprzedniego właściciela (te dwie umowy są z sobą bardzo często mylone). Tymczasem taka darowizna będzie umową nieodpłatną nie powodującą powstania przychodu.
2006-08-01
powrót do listy pytań do prawnika