Czy mając mieszkanie własnościowe, mogę przejąć po śmierci rodziców ich mieszkanie komunalne, lub czy może je przejąć ich wnuczek?
Co do zasady prawo najmu lokalu komunalnego nie jest prawem przechodnim, dziedzicznym i zbywalnym. Wyjątkiem od powyższej reguły, i nie ma tu znaczenia sytuacja materialna wstępującego, nawet fakt posiadania prawa do innego lokalu, jest przypadek opisany w art. Art. 691 Kodeksu cywilnego:
§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.
W katalogu osób uprawnionych nie występuje wnuczek, ale Pani jako dziecko owszem. Warunkiem wejścia w stosunek najmu będzie wykazanie do śmierci obojga rodziców, że do chwili ich śmierci zamieszkiwała Pani w tym lokalu. Przydatne zatem mogą być zeznania świadków (sąsiadów), kopie rachunków za przedmiotowe mieszkanie, które Pani opłacała, czy też kopie korespondencji na wskazany adres lokalu.
2013-12-30