Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Najem nieruchomości

Czy jako właściciel kamienicy mogę zaproponować lokatorowi zmianę większego mieszkania na mniejsze w tej samej kamienicy i na tym samym piętrze? Zaznaczam, że mieszkanie proponowane spełnia wymagane ustawą normy. Obecnie jedna lokatorka zamieszkuje na ponad 70 m kw. i zajmuje 3 pokoje. Chcę zaproponować jej mieszkanie o pow. 34 m kw. Czy tryb półrocznego wypowiedzenia ze wskazaniem na lokal zamienny jest właściwy ? Czy lokatorka może odmówić przejścia do mniejszego mieszkania? Dodam, że mieszkanie "większe" jest od lat nieremontowane, natomiast to, które proponuję jako lokal zamienny, jest po remoncie (flizy, malowanie itd.). Czy wiek lokatorki ma jakieś znaczenie?

Należałoby najpierw zaproponować lokatorowi zamianę tych mieszkań, gdyż zamiana taka za zgodą lokatora możliwa jest w każdym czasie (rozwiązanie ugodowe). Jeżeli lokator nie wyrazi na to zgody, możliwe jest dokonanie wypowiedzenia umowy w trybie art.11 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów ..., zgodnie z którym nie później niż na pół roku naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu i jeżeli dostarczy lokal zamienny. Po upływie okresu wypowiedzenia należałoby ponowić wniosek do lokatora o przeprowadzkę do wskazanego lokalu, a po bezskuteczności tego żądania skierować pozew do sądu o eksmisję, wskazując lokal zastępczy. Na podstawie prawomocnego wyroku sądowego, z klauzulą wykonalności przymusowej, przeprowadzki dokonuje komornik. Wiek lokatora nie ma znaczenia dla trybu i sposobu prowadzenia postępowania.

Lokal zamienny wystarczy, że znajduje się w tej samej miejscowości, wyposażony jest w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej, jak w lokalu dotychczas używanym – warunek ten uznaje się jednak za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni. Wysokość czynszu i opłat, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego. Proszę natomiast zwrócić uwagę, czy oferowany lokal 34m2 spełnia wymogi powierzchni, gdyż ustawa mówi, że powierzchnia pokoi ma wynosić 20m2, nie mówi zaś o powierzchni całego lokalu zamiennego (należy więc przy obliczaniu wyłączyć łazienkę, kuchnię, spiżarkę itd.).



2006-08-01

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażgaraże do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Łukowskimieszkania na wynajem powiat Sochaczewskimieszkania na sprzedaż gmina Brodylokale użytkowe na wynajem gmina Słupcadomy na wynajem w Czachowiedomy na sprzedaż w Antoniidomy na sprzedaż w Śledziach

Deweloperzy

);