Czy firma deweloperska, która była wykonawcą budynku wielorodzinnego na działce należącej do kilku osób posiadających akty notarialne na grunt, a nie posiadających aktów notarialnych na mieszkania, może zaciągać kredyty, których zabezpieczeniem byłby taki budynek? Co należy zrobić, aby dokonać podziału tego budynku i uzyskać akt własności?
Hipotekę w celu zabezpieczenia kredytu na nieruchomości może ustanowić tylko jej właściciel (właściciel działki).
Jeżeli więc kupili państwo ułamek w działce, na której następnie deweloper wzniósł budynek na podstawie umowy ze współwłaścicielami, to jesteście współwłaścicielami zarówno działki, jak i budynku. Współwłasność polega jednak na tym, że każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całej nieruchomości, ale oczywiście współwłaściciele mogą się umówić, że każdy z nich zajmuje określony lokal i z niego wyłącznie korzysta.
Aby zmienić ten stan rzeczy i z współwłaściciela całej nieruchomości stać się wyłącznym właścicielem konkretnego lokalu, współwłaściciele muszą dokonać zniesienia współwłasności poprzez wydzielenie samodzielnych lokali mieszkalnych. Można tego dokonać w drodze umowy notarialnej między współwłaścicielami, jeżeli wszyscy są zgodni lub w braku zgody każdy ze współwłaścicieli może wnieść w tej sprawie wniosek do sądu.
2007-12-29