Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania komunalne

Czy administracja ma prawo przeprowadzić prace w mieszkaniu wynajmowanym od gminy tylko dlatego, że lokatorce, która mieszka piętro niżej, nie mogą podłączyć ogrzewania w inny sposób niż przez rozkucie ścian w moim mieszkaniu. Czy muszę na to wyrazić zgodę i czy będzie to zgodne z prawem?

Jeśli decyzja w tej sprawie została wydana w odpowiedniej formie i zachowane są przesłanki, to zarząd ma takie prawo na podstawie art. 10 ustawy ochrona praw lokatorów, mieszkaniowy zasób gminy i zmiana Kodeksu cywilnego:
Art. 10. 1. W razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jeżeli lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, właściciel ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji lub straży gminnej (miejskiej), a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej - także przy jej udziale.
2. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność lokatora lub pełnoletniej osoby stale z nim zamieszkującej, właściciel jest obowiązany zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia lokatora; z czynności tych sporządza się protokół.
3. Po wcześniejszym ustaleniu terminu lokator powinien także udostępnić właścicielowi lokal w celu dokonania:
1) okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego, przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania;
2) zastępczego wykonania przez właściciela prac obciążających lokatora.
4. Jeżeli rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, lokator jest obowiązany opróżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Po upływie tego terminu właściciel jest obowiązany udostępnić lokatorowi w ramach istniejącego stosunku prawnego naprawiony lokal. Czynsz za lokal zamienny, bez względu na jego wyposażenie techniczne, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy.

Proszę pamiętać o tym, że jeżeli naprawa jest uciążliwa i długotrwała, może Pani się domagać przeniesienia na koszt gminy do lokalu zamiennego na czas prac.

2013-12-30

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości do kupieniadomy na sprzedaż powiat Strzyżowskimieszkania na sprzedaż powiat M. Żorylokale użytkowe na sprzedaż gmina Ustronie Morskiemieszkania na sprzedaż gmina Nowy Stawmieszkania na wynajem w Zieloncedomy na sprzedaż w Osetniedomy na wynajem w Kobylnikach

Deweloperzy

);