Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Rozwód i podział majątku

Córka otrzymała od babci małe, 34-metrowe, mieszkanie własnościowe z odrębną własnością, które zostało zapisane na nią jako darowizna. Po latach teściowie postanowili zamienić się z nią na większe. Zrobili notarialny zapis zamiany swojego 54-metrowego mieszkania na córkę i jej męża. W zamian córka miała im zapisać jako darowiznę swoje mieszkanie. Córka zapisała im więc jako darowiznę swoje mieszkanie. W chwili obecnej córka jest po rozwodzie (za porozumieniem storn). Niestety do podziału jest to ich wspólne mieszkanie, które jest kością niezgody. Jej były mąż uważa, że należy się ono jemu, a wkład z poprzedniego mieszkania córki wartego 100 tys. zł, które teściowie zdążyli zamienić na większe nie liczy się. Córka chciałaby pozostać w tym mieszkaniu i spłacić męża, który i tak w większości przebywa poza granicami kraju. Nie dostała tego mieszkania od teściów za darmo, więc w związku z tym, jaką część powinna spłacić swojemu byłemu mężowi. Nie stać jej na kupno nowego mieszkania, a na spłatę części tego mieszkania będzie musiała pobrać kredyt.

Zgodnie z Kodeksem prawo rodzinne i opiekuńcze, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę wchodzą co do zasady w skład majątku osobistego małżonka. Także, mieszkanie darowane przez babcię należało wyłącznie do Pani córki.
Darowizna teściów córki, była przeznaczona dla obojga małżonków i należała im się wspólnie oraz wchodziła do majątku wspólnego. Taki majątek wspólny, który dzielony jest najczęściej dopiero w przypadku rozwodu, co do zasady jest dzielony w częściach równych, po połowie. Jednakże nie jest to reguła bezwzględna, o czym świadczy art. 43 i 45 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Art. 43. § 1. Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
§ 2. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji.
§ 3. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

Art. 45. § 1. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
§ 2. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.
§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.

W kontekście powyższych przepisów, należy uznać, że darowizna mieszkania Pani córki dla teściów była nakładem z jej majątku osobistego na majątek wspólny, w związku z czym może domagać się zwrotu tego nakładu.

Jeśli były mąż nie chce ułożyć się co do spłat i ich wysokości, proponuję dokonać sądowego podziału majątku. W takim przypadku opisanie całej sytuacji z wnioskiem o przyznanie mieszkania córce z obowiązkiem spłaty powinno być przez sąd rozpatrzone pozytywnie.

2013-11-13

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniamieszkania do kupieniamieszkania na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Łaskimieszkania na sprzedaż powiat Tomaszowskidomy na wynajem gmina Międzylesielokale użytkowe na wynajem gmina Żegocinadomy na wynajem w Pniewiedomy na sprzedaż w Stobniedomy na wynajem w Górze Puławskiej

Deweloperzy

);