Chciałabym kupić dom, który stanowił współwłasność małżonków. Mąż zmarł. Pozostała żona i trójka dzieci. Jedno z nich jest w tym domu zameldowane, lecz rodzina od dłuższego czasu nie ma z nim kontaktu. Czy istnieje możliwość nabycia takiej nieruchomości? Jak przedstawiają się koszty postępowania w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, działu spadku i ewentualnego ustanowienia kuratora dla nieobecnego syna?
Wszystkie kwestie związane z tym podatkiem reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 roku „O podatku od spadków i darowizn”. We właściwym Urzędzie Skarbowym należy złożyć na formularzu zeznanie podatkowe, w którym podaje się co wchodzi w skład spadku, a także określa wartość majątku spadkowego. Wysokość podatku ustala się w zależności od wartości tego majątku i grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca spadku.
Zaznaczyć należy, że przepisy podatkowe nakładają na notariusza obowiązek uzależnienia sporządzenia na przykład umowy sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład spadku od wcześniejszego dostarczenia przez spadkobierców zaświadczenia o rozliczeniu podatku od spadku. Zatem niemożliwa jest sprzedaż nieruchomości bez wcześniejszego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jeżeli do dziedziczenia powołanych było kilka osób, to po przeprowadzeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku spadkobiercy mogą podzielić się nabytym majątkiem wedle swojego uznania. Taki podział odbywa się w osobnym postępowaniu zwanym działem spadku.
Realizacja tego uprawnienia może nastąpić poprzez wniesienie do sądu wniosku o dział spadku, w którym spadkobierca powołuje się na postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, przedstawia spis majątku, który ma być dzielony oraz przedstawia dowody stwierdzające, że nieruchomości stanowiły własność spadkodawcy. Dla spadkobiercy nie znanego z miejsca pobytu sąd ustanawia kuratora. Od wniosku w sprawie o dział spadku sąd co do zasady pobiera opłatę stałą w kwocie 500 złotych, zaś gdy wniosek jest zgodny (wszystkie strony ustaliły, co i jak podzielić oraz składają razem zgodny wniosek), to opłata ta wyniesie 300 złotych. Jeśli strony są zgodne, warto rozważyć przeprowadzenie działu spadku aktem notarialnym u notariusza, nawet zaraz przed sprzedażą. Bez wątpienia przyśpieszy to wszelkie formalności.
2007-10-08