Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Kupno nieruchomości

Chcemy z mężem kupić mieszkanie. W naszym przypadku okazało się, że kupuje się udział w gruncie i z tytułu współwłasności korzysta się z określonego w aktach notarialnych lokalu, czyli danego mieszkania (kamienica z lat 50., sprawa uregulowania własności mieszkań jest w toku). Czy taka transakcja kupna jest zgodna z prawem i czym grozi w przyszłości?

W przedstawionego stanu faktycznego przez Panią wynika, że lokale w przedmiotowej nieruchomości nie są wydzielone. Taki stan rzeczy może nie być problemem, ale może być również kłopotliwy i jest bardzo uzależniony od stosunków pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości. Taka umowa kupna jak najbardziej jest zgodna z prawem.

Najczęściej, szczególnie w nowszym budownictwie, jest tak, że powstaje nieruchomość, w której lokale zgodnie z normami i prawem budowlanym i gospodarką nieruchomościami, są wydzielane jako osobne nieruchomości, sąd nadaje im na wniosek osobną księgę wieczystą i mogą być przedmiotem obrotu na rynku. W przypadku zakupu takiego wydzielonego lokalu, otrzymuje się odpowiedni udział w nieruchomości wspólnej, bowiem mieszkanie nie jest zawieszone w próżni, a jest usytuowane w konkretnym budynku na konkretnej działce. I tak właściciel mieszkania ma prawo współwłasności w częściach wspólnych nieruchomości, takich jak: klatka schodowa, działka, na której leży budynek, itp.

W powyższym przypadku sytuacja jest o tyle jasna, że korzystanie z części wspólnych jest ustalane w drodze porozumienia właścicieli, np. co posadzić w ogródku, albo jaki kolor farby położyć na klatce, natomiast każdy sam decyduje o swoim lokalu.

W przypadku, o którym Pani wspomina, lokale nie są wydzielone w związku z czym wszystkie części i każde mieszkanie jest wspólne. Właściciele mogą się tak umówić, że ktoś korzysta z jednego lokalu, inny z drugiego itd. Ale to wszystko są tylko ustalenia dotyczące współkorzystania z rzeczy wspólnej. W takim przypadku nikt nie może powiedzieć, że dany lokal należy do niego i on będzie kategorycznie decydował o jego przeznaczeniu. Każdy lokal jest w odpowiednim stosunku współwłasnością każdego współwłaściciela. W razie sporów jest to bardzo duży problem, w szczególności jeśli ktoś ma zamiar mieszkać w jednym z lokali. Rozwiązywanie takich sporów w sądzie jest również bardzo uciążliwe i długie.

W związku z powyższym, odradzam zakupu na cele mieszkaniowe udziału we współwłasności w nieruchomości. Jeśli dany lokal jest bardzo atrakcyjny, to przed zakupem namówiłbym współwłaścicieli do wydzielenia go, a następnie zakupu tego właśnie mieszkania.

2013-11-13

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniainne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Trzebnickidomy na sprzedaż powiat M. Zabrzelokale użytkowe na sprzedaż gmina Drawnolokale użytkowe na sprzedaż gmina Otwockmieszkania na sprzedaż w Kończewiemieszkania na sprzedaż w Otrębydomy na sprzedaż w Dąbrowej

Deweloperzy

);