Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Kupno nieruchomości

Chcę kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Właściciel chce podpisać umowę pod warunkiem, że wyprowadzi się za kilka miesięcy (podając konkretną datę zapisaną w akcie notarialnym). Jak się zabezpieczyć?

Nie jest to umowa zawarta pod warunkiem, gdyż umowa sprzedaży nieruchomości – także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – nie może być zawarta pod warunkiem, chyba że przepis szczególny tak stanowi. Umowa sprzedaży jest zawierana bezwarunkowo, zatem przeniesienie prawa następuje z chwilą jej podpisania. Natomiast strony mogą się umówić, że zapłata ceny sprzedaży czy wydanie lokalu w posiadanie nastąpi w terminie późniejszym. Jeżeli wydanie lokalu nastąpi w terminie późniejszym niż umowa sprzedaży, to termin ten powinien być w akcie notarialnym określony, a sprzedający w tym akcie powinien poddać się, co do obowiązku wydania lokalu, rygorowi egzekucji wprost z aktu notarialnego na podstawie art. 777 par. 1 ust. 4 kodeksu postępowania cywilnego. Akt notarialny będzie wówczas tytułem egzekucyjnym na równi z prawomocnym wyrokiem sądu – tytuł taki, zaopatrzony w klauzulę wykonalności, będzie podstawą egzekucji.

Oczywiście mimo takich obwarowań zawarcie umowy sprzedaży, w której wydanie lokalu ma nastąpić w terminie późniejszym, wiąże się z ryzykiem dla kupującego, ale ryzyka przy umowie sprzedaży nie da się wykluczyć, obojętnie, jakie środki podejmą strony. Alternatywnym rozwiązaniem w wypadku, gdy sprzedający chce wyprowadzić się później, jest – zamiast zawierania teraz umowy sprzedaży – zawarcie umowy przedwstępnej połączonej z karą umowną lub ostatecznie z wypłatą zadatku oraz określenie w niej terminu zawarcia umowy sprzedaży połączonego z jednoczesnym wydaniem lokalu. Wówczas w wypadku, gdy w tym terminie sprzedający nie zawrze umowy i nie wyda jednocześnie lokalu, będzie on musiał zapłacić karę umowną lub podwójną wysokość zadatku w zależności od treści umowy. Zaznaczam jednak, że nie jest to metoda lepsza, a jedynie alternatywna dla umowy sprzedaży połączonej z późniejszym wydaniem. Wybór zależy od konkretnej sytuacji.



2007-10-04

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemdziałki do kupieniainne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Poddębickidomy na sprzedaż powiat Garwolińskidomy na sprzedaż gmina Bobrowolokale użytkowe na sprzedaż gmina Lipskdomy na wynajem w Wandalinekmieszkania na wynajem w Krzywemieszkania na sprzedaż w Ruszowicach

Deweloperzy

);