Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Zawieszenie zebrania przedstawicieli spółdzielni

Spółdzielnie nie mogą przerwać ani zawiesić obrad zebrania przedstawicieli, jeżeli nic na ten temat nie mówi regulamin obrad zebrania lub statut. Jednak nawet gdy regulamin lub statut przewidują taką możliwość, zawieszenie obrad nie może być bezterminowe, musi być podana konkretna data wznowienia obrad.

Ustawą z 14.06.2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw w art. 9 postanowiono, iż spółdzielnie istniejące w dniu wejścia w życie tej ustawy dokonują zmian swoich statutów. Postanowiono też, że do czasu zarejestrowania zmian statutów postanowienia dotychczasowych statutów regulujące funkcjonowanie zebrania przedstawicieli pozostają w mocy.

Wiele spółdzielni zorganizowało zebranie przedstawicieli, a w jego trakcie zawiesiło je, żeby nie uchwalać zmian w statucie do czasu, aż Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie tej noweli. Dzięki temu spółdzielnie twierdziły, że mogą działać na dotychczasowych zasadach, spokojnie czekając na rozstrzygniecie Trybunału. Uchwałę o zawieszeniu zebrania jednej ze spółdzielni zakwestionowało dwóch jej członków. Sąd okręgowy, do którego trafiła sprawa, nie dopatrzył się żadnych uchybień w uchwale. Jednak sąd apelacyjny, do którego spółdzielcy się odwołali, był innego zdania i stwierdził, że uchwała jest sprzeczna z postanowieniami statutu spółdzielni oraz regulaminu zebrania przedstawicieli.

Statut przewidywał, że zebranie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad. Skoro z protokołu zebrania wynika określony porządek obrad, to powinien zostać zrealizowany na zebraniu. Regulamin dopuszczał wprawdzie ogłoszenie przerwy, ale zdaniem sądu, chodzi tu o przerwę techniczną, która powinna mieć ściśle określony czas. Tymczasem przerwanie obrad ze względu na skargę konstytucyjną nie ma charakteru przerwy technicznej i prowadzi do zerwania zebrania na czas nieokreślony. Jak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 25.06.2008 r. sygn. akt l ACa 246/08, spółdzielnie nie mogą przerwać ani zawiesić obrad zebrania przedstawicieli, jeżeli nic na ten temat nie mówi regulamin obrad zebrania lub statut. Jednak nawet gdy regulamin lub statut przewidują taką możliwość, zawieszenie obrad nie może być bezterminowe, musi być podana konkretna data wznowienia obrad. Powoływanie się na wydanie wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w bliżej nieokreślonej przyszłości nie spełnia tego warunku.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 25.06.2008 r. sygn. akt l ACa 246/08

2009-02-23

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażdomy na wynajem powiat Namysłowskimieszkania na sprzedaż powiat Kępińskimieszkania na sprzedaż gmina Nowogródek Pomorskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Złotoryjadomy na wynajem w Siedlimowiedomy na wynajem w Pomorzudomy na sprzedaż w Masłowie

Deweloperzy

);