Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Zasiedzenie, a urządzenia na cudzym gruncie

Właściciel może stracić możliwość domagania się usunięcia obcych urządzeń ze swej nieruchomości, jeżeli urządzenia te znajdują się na tej nieruchomości wystarczająco długo – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Zgodnie art. 292 kodeksu cywilnego służebność gruntową można nabyć przez zasiedzenie tylko wtedy, gdy polega ona na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Na bazie tych unormowań doszło do sporu między właścicielami nieruchomości, a Zakładem Sodowymi Janikosoda, które towarową koleją linową nad cudzymi nieruchomościami dostarcza surowiec do zakładu przetwórczego. Właściciele wystąpili do sądu o zapłatę za bezumowne korzystanie i zdemontowania urządzeń. Sąd I instancji uwzględnił to żądanie, choć zakłady twierdziły, że inny transport byłby bardzo kosztowny i uciążliwy dla środowiska. Sąd II instancji utrzymał orzeczenie w mocy. Sądy odrzuciły zarzut zasiedzenia służebności. W ich ocenie przepisy o służebności gruntowej nie mogą mieć w tej sytuacji zastosowania. Zasiedzenie nie jest możliwe ze względu na brak posiadania. Przedsiębiorstwo bowiem nie miało nad gruntem takiego władztwa, o jakie chodzi w art. 172 kodeksu cywilnego. Sądy nie zgodziły się też, że żądanie usunięcia kolei jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W ocenie sądów zakład korzysta z kolei linowej nie z konieczności, ale z wygody, a zasiedzenie służebności, gdy nie ma konieczności korzystania, nie jest możliwie.

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną zakładów, uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Zdaniem Sądu Najwyższego w tej sytuacji możliwe jest zasiedzenie służebności, może to nastąpić także wtedy, gdy służebność nie powoduje zwiększenia użyteczności nieruchomości będącej częścią przedsiębiorstwa.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 31 maja 2006 roku sygn. IV CSK 149/05.

2006-05-31

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażmieszkania na zamianęlokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Monieckimieszkania na sprzedaż powiat Leżajskilokale użytkowe na wynajem gmina Branicelokale użytkowe na wynajem gmina Kraśnikmieszkania na sprzedaż w Sławienkumieszkania na wynajem w Stanisławie Górnymmieszkania na sprzedaż w Wągrodnie

Deweloperzy

);