W przedmiotowej sprawie, deweloper wystąpił do Ministra Finansów o interpretację indywidualną prawa podatkowego. Inwestorowi zależało na uznaniu że, można sprzedawać mieszkania wraz z miejscami postojowymi z 8 proc. stawką VAT, w konfiguracji, w której klient nabywa oprócz lokalu mieszkalnego udział w odrębnej własności hali garażowej wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.
Minister Finansów nie podzielił zdania dewelopera i stwierdził, że preferencyjną stawkę można zastosować tylko do samodzielnych lokali o charakterze mieszkalnym.
Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który w I instancji uchylił interpretację ministra, wskazując, że miejsca postojowe są integralnie związane z lokalami mieszkalnymi i mogą być opodatkowane niższą stawką.
Jednakże skład orzekający NSA nie podzielił zdania I instancji. Prawdą jest, że stawkę niższą można stosować w sytuacji, gdy sprzedaż mieszkania dokonywana jest z niewydzielonym miejscem postojowym (hala nie posiada oddzielnej księgi wieczystej). W opisywanym przypadku, sytuacja jest jednak odmienna, gdyż mamy do czynienia z wyraźnym podziałem na lokale mieszkalne i użytkowe. Skoro więc lokale użytkowe są prawnie wyodrębnione (mają założoną odrębną księgę) to mogą być przedmiotem odrębnej sprzedaży i należy w związku z tym zastosować 23 proc. stawkę podatku VAT.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 grudnia 2012r., sygn. akt I FSK 156/12
2013-01-21
powrót do listy orzecznictw