Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Wyburzenie odrębnego lokalu w nieruchomości wspólnej

W nieruchomości wspólnej wyburzono lokal, który stanowił odrębną własność. Zgodnie z art. 3 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Powstaje jednak pytanie, co się stanie jeżeli taki wyodrębniony lokal zostanie zburzony?

Powyższe pytanie ma zasadnicze znaczenie. Właścicielowi zburzonego lokalu przysługują bowiem prawa do udziału we wspólnej nieruchomości, w której położony był lokal.

Strona wystąpiła z powództwem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Sąd I instancji oddalił powództwo. Strona odwołała się od powyższego orzeczenia. Sąd II instancji wyraził wątpliwość, co do skutku wyburzenia lokalu stanowiącego odrębną własność i związanego z tym lokalem udziału w nieruchomości wspólnej. W związku z powyższym Sąd II instancji przedstawił przed Sąd Najwyższy zagadnienie prawne o następującej treści:

1. Jaki jest skutek prawny wyburzenia lokalu, stanowiącego odrębną własność, dla związanego z tym lokalem udziału w nieruchomości wspólnej? 2. Czy w przypadku wyburzenia jednego z dwóch lokali stanowiących przedmiot odrębnej własności, prowadzącego do utraty jego bytu prawnego, następuje ustanie prawa odrębnej własności drugiego istniejącego lokalu?

Na powyższe zagadnienie prawne Sąd Najwyższy udzielił następującej odpowiedzi:

Wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu, natomiast udziały w nieruchomości wspólnej, związane dotychczas z własnością dwóch lokali, przekształcają się w udziały we współwłasności gruntu zabudowanego budynkiem stanowiącym jego część składową i obejmującym jeden lokal.

Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z 16 maja 2019 r., III CZP 1/19.

Krzysztof Janowski, radca prawny, Kancelaria Janowski Markiewicz

2019-06-17

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemgaraże do kupieniakamienice do kupieniamieszkania na wynajem powiat Tarnowskimieszkania na wynajem powiat Kętrzyńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Choszcznolokale użytkowe na wynajem gmina M. Bytomdomy na wynajem w Sarnowiemieszkania na wynajem w Nagórnikumieszkania na wynajem w Zielonie

Deweloperzy

);