Powyższe pytanie ma zasadnicze znaczenie. Właścicielowi zburzonego lokalu przysługują bowiem prawa do udziału we wspólnej nieruchomości, w której położony był lokal.
Strona wystąpiła z powództwem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Sąd I instancji oddalił powództwo. Strona odwołała się od powyższego orzeczenia. Sąd II instancji wyraził wątpliwość, co do skutku wyburzenia lokalu stanowiącego odrębną własność i związanego z tym lokalem udziału w nieruchomości wspólnej. W związku z powyższym Sąd II instancji przedstawił przed Sąd Najwyższy zagadnienie prawne o następującej treści:
1. Jaki jest skutek prawny wyburzenia lokalu, stanowiącego odrębną własność, dla związanego z tym lokalem udziału w nieruchomości wspólnej? 2. Czy w przypadku wyburzenia jednego z dwóch lokali stanowiących przedmiot odrębnej własności, prowadzącego do utraty jego bytu prawnego, następuje ustanie prawa odrębnej własności drugiego istniejącego lokalu?
Na powyższe zagadnienie prawne Sąd Najwyższy udzielił następującej odpowiedzi:
Wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu, natomiast udziały w nieruchomości wspólnej, związane dotychczas z własnością dwóch lokali, przekształcają się w udziały we współwłasności gruntu zabudowanego budynkiem stanowiącym jego część składową i obejmującym jeden lokal.
Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z 16 maja 2019 r., III CZP 1/19.Krzysztof Janowski, radca prawny, Kancelaria Janowski Markiewicz
2019-06-17
powrót do listy orzecznictw