Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Wniesienie budynku aportem jest zbyciem nieruchomości

Wniesienie w aporcie budynku mieszkalnego stanowi zbycie nieruchomości, a art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami wyraźnie wskazuje obowiązki gminy, gdy zamierza zbyć taką nieruchomość. Zdaniem sądu rażącym naruszeniem prawa byłoby pominięcie pierwszeństwa w nabyciu lokali mieszkalnych, przysługującego ich najemcom.

Zgodnie z art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami, w przypadku zbywania nieruchomości komunalnych i państwowych osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje miedzy innymi osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Osoby te zawiadamia się na piśmie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu tej nieruchomości. W przedmiotowej sprawie gmina wraz z osobą fizyczną powołała TBS jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Gmina wniosła aportem do TBS budynek mieszkalny. Burmistrz na podstawie uchwały Rady Miasta, wydał zarządzenie w tej sprawie i na jego podstawie podpisał akt notarialny. Jednak wojewoda zaskarżył to zarządzenie, gdyż uznał, że wniesienie aportu jest formą zbywania nieruchomości, a zgodnie z art. 34 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, trzeba powiadomić lokatorów o pierwszeństwie w nabyciu takich nieruchomości.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę wojewody i stwierdził, że zarządzenie zostało wydane z naruszeniem prawa. Gmina wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z 7.10.2008 roku sygn.akt I OSK 856/08 uznał, że stanowisko Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego było słuszne. Według sądu wniesienie w aporcie budynku mieszkalnego stanowi zbycie nieruchomości, a art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami wyraźnie wskazuje obowiązki gminy, gdy zamierza zbyć taką nieruchomość. Zdaniem sądu rażącym naruszeniem prawa byłoby pominięcie pierwszeństwa w nabyciu lokali mieszkalnych, przysługującego ich najemcom.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7.10.2008 roku sygn. akt I OSK 856/08

2008-11-17

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemkamienice na zamianędomy na wynajemmieszkania na wynajem powiat Siemiatyckimieszkania na sprzedaż powiat Kwidzyńskidomy na sprzedaż gmina Ińskodomy na wynajem gmina Ciasnamieszkania na wynajem w Suche Lipiedomy na sprzedaż w Glinniemieszkania na wynajem w Drukowszczyzna

Deweloperzy

);