Art. 140 ust. 1 prawa telekomunikacyjnego zobowiązuje właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, aby umożliwili operatorom instalowanie na nieruchomości urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzanie linii kablowych pod, na albo nad nieruchomością oraz umieszczanie tabliczek informacyjnych o urządzeniach, a także ich eksploatacje i konserwacje, jeżeli nie uniemożliwia to racjonalnego korzystania z nieruchomości.
Przepis ten nie wprowadza wyłączności na instalowanie urządzeń telekomunikacyjnych i prowadzenie linii kablowych tylko dla jednego podmiotu. Korzystać może z nieruchomości wielu operatorów, a ma to służyć rozwojowi telekomunikacji, przedsiębiorczości i konkurencji, powodując obniżkę cen usług i poprawę ich jakości. Warunki korzystania z nieruchomości przez operatora ustala się w umowie, która powinna być zawarta w terminie 30 dni od dnia wystąpienia przez operatora o jej zawarcie. Korzystanie z nieruchomości jest odpłatne, chyba że linia lub urządzenia telekomunikacyjne służą zapewnianiu telekomunikacji właścicielowi lub użytkownikowi nieruchomości, na ich wniosek. Jeżeli strony nie zawrą umowy w terminie, starosta może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości.
Udzielenie zezwolenia powinno być poprzedzone rokowaniami z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie w/w prac. W przedmiotowej sprawie przedsiębiorca chciał świadczyć usługi w obrębie osiedla, na którym funkcjonował już duży operator telekomunikacyjny. Pomimo spełniania wszelkich wymagań, deweloper odmówił możliwości instalacji urządzeń i kabli, tym samym uniemożliwiając świadczenie usług telekomunikacyjnych na terenie inwestycji. Prezes UOKiK nałożyła karę pieniężną na dewelopera, nakazując zaniechanie stosowania praktyki ograniczającej konkurencję, polegającej na nadużywaniu pozycji dominującej na rynku dostępu do instalowania sieci telekomunikacyjnej w nowo budowanych zasobach mieszkaniowych w następstwie odmowy przedsiębiorcom udzielenia zgody na instalowanie urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzania linii kablowych, a w konsekwencji odmowy zgody na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Są to praktyki naruszające art. 9 ust. 2 pkt 5 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.
Decyzja Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 4.11.2008 r. znak RWR nr 74 /08
2008-12-22
powrót do listy orzecznictw